Jak si poradit, když je táta daleko a chlap není po ruce

Jak si poradit, když je táta daleko a chlap není po ruce

12. 5. 2020
2 min. čtení
Mýma očima

Těsně před třicítkou jsem se přestěhovala do vlastního. Že si sama, bez mužského za zády, neporadím, z toho jsem obavy neměla. Přesto někdy nastaly krušné chvilky, kdy jsem žhavila drát a volala tátovi. Třeba když jsem málem vytopila sousedy. Ani tak bych ale neměnila. Single bydlení je pro ženskou skvělá zkušenost a příjemné zjištění, že to jde v pohodě i bez chlapa.

Drobnosti, které dělají domov domovem, nestojí majlant

 

Poprvé jsem se stěhovala do vlastního. Teď si konečně zařídím domov podle sebe a nikdo mi do toho nebude mluvit, radovala jsem se. Otázky kamarádek, jak to zvládnu bez chlapa, mě rozesmívaly. Rodiče mě totiž od mala vychovávali k samostatnosti. Co se rozbije, to si spravím sama, nebo poradí internet.

Byt, do kterého jsem se stěhovala, byl už částečně zařízený. Chyběla ale postel, a tak jsem se hned druhý den vydala do IKEA. To byla má první zkouška samostatnosti, ve které jsem příliš neuspěla. Jak se ukázalo, mít jen auto nestačí. Chce to taky svaly – jinak ty čtyři dvacetikilové balíky prostě neunesete.

Táta od začátku říkal, že jsem už velká holka, co si sama poradí. A tak mi hrdost nedovolila, abych ho už po 2 dnech prosila o pomoc. Za pivo a pizzu přijeli kamarádi a pomohli mi s naložením postele do auta a do výtahu. A tátovi ani muk, jasný, kluci?

Vybavení jsem kupovala postupně, abych neutratila svoje úspory. O víkendech jsem pátrala v obchodech po drobnostech, které by nestály balík a zútulnily domov. Člověk by neřekl, jakou radost vám udělají květináče, koš na prádlo nebo kořenky. Ono to nakonec není o penězích, ale o náhodně objevených pokladech, které stojí jen pár korun.

Myslete ale na to, aby vám nová věc v bytě nepřidělala víc práce než radosti. Třeba takové háčky do koupelny – ty mě pěkně potrápily. Koupila jsem samolepicí háčky, abych nevrtala do kachliček. Jenže jak se ukázalo, kachličky se strukturou se s nimi moc nekamarádily.

Župan i s háčkem neustále končily na zemi. Když už mi došla trpělivost, vzala jsem na háčky vteřiňák. Tenhle skvělý vynález doporučuju všem. Osvědčil se mi v řadě situací – třeba když se mi ulomila úchytka u lednice nebo noha u židle.

 

Jak mě potrápila sušička

 

Když jsem poprvé volala tátovi o pomoc, na druhém konci se ozvalo: „Mámo, bouchni šáňo. Holka chce konečně pomoct.“ A co že jsem to vyvedla? Prala jsem ochranný potah na matraci. Do pračky se nevešel, a tak jsem ho osprchovala ve vaně. Nacucal ale tolik vody, že s ním nebylo k hnutí.

S vypětím všech sil, kdy jsem zmáčela sebe i celou koupelnu, skončil potah v sušičce. Zatímco sušička jela na plné obrátky, převlékla jsem se a vytřela podlahu. Za pár minut jsem ale mohla začít znovu – ze sušičky tekla voda snad všemi možnými otvory.

Věděla jsem, že je zle. „Co když jsem vytopila sousedy?“ Prolétlo mi hlavou. A tak jsem zavolala tátovi. Společnými silami jsme odtáhli potah na balkon, vyždímali a pověsili. Kupodivu to přežila i sušička. Jen jsme z ní museli dostat všechnu vodu. A že jí bylo.

 

Překvapí vás, kolik věcí vyřeší šroubovák

 

Incident se sušičkou mě několik nocí strašil ze sna. Ale další průšvihy už se mi naštěstí vyhýbaly. „Chlapské činnosti“ jako vrtání poliček, výměna žárovky nebo vymalování předsíně, s tím jsem si poradila. Hodně mi pomohla stránka wikiHow, kde je v angličtině spousta návodů, podle kterých to zvládne každý.

Když jsem si přece jen nevěděla rady, byli tu kamarádi. Prosbu o pomoc jsem spojila s filmovým večerem, takže jsme třeba u hororů montovali nábytek.

Když neměli čas kamarádi, zeptala jsem se v hobby marketu, kde mi fakt dobře poradili. Vždy jsem odcházela domů přesně s tím, co jsem potřebovala – ať už to byl správný typ malířského štětce nebo šroubováku. A právě šroubovák je pro mě osobně pomocník k nezaplacení. Překvapí vás, kolik problémů s ním vyřešíte – třeba odvzdušníte topení nebo se dobudete do zaseknuté skříňky.

Single bydlení mi ale dalo mnohem víc, než jen schopnosti kutila Tima. Víc si věříte, jste méně závislí na svém okolí a když přijde nějaká krizovka, nepanikaříte. Určitě si to také zkuste, dámy. Někdy je to sice dobrodružství, ale na tuhle životní etapu budete rády vzpomínat.