Pohodové bydlení jako poslání: zákulisí českých domácností očima paní na úklid

Pohodové bydlení jako poslání: zákulisí českých domácností očima paní na úklid

5. 1. 2022
4 min. čtení
Mýma očima

Za 11 let v roli paní na úklid jsem viděla ledasco. Uklízela jsem doma divadelním hercům, zahraničním studentům, maminkám v domácnosti i doktorům. I když byl každý úklid jiný, vždy ho spojovala jedna věc: stud. Ten ale jako mávnutím kouzelné prachovky zmizel, když jsem zametla poslední drobek. Všichni totiž zjistili, že jsem je za nepořádek neodsoudila.

Téměř s každým klientem jsme si tímhle prošli. První návštěvu jsme si toho moc neřekli a oni místo mně do očí koukali spíš do země. Stydí se skoro všichni, hlavně ale mladší generace, když zjistí, že je mezi námi dvacetiletý věkový rozdíl. Mají pocit, že jim doma uklízí máma.

Většinou se s tím vypořádají tak, že se na dvě až tři hodiny schovají za monitor, kouří na balkoně nebo si čtou. Nemám jim to za zlé a neberu si to osobně. Vím, že jejich domov je jejich vizitka. A nikdo nechce cizím lidem ukazovat rozházené peřiny, neumytá okna nebo zaschlou omáčku na plotně.

Někteří se mi za nepořádek dokonce omlouvají. Z mého pohledu nás svinčík charakterizuje stejně jako to, jak si domov zařídíme. Pár kousků nádobí ve dřezu a nevynesené koše značí, že se v bytě skutečně žije. A to je v pořádku. Užíváte si domov naplno a využíváte každý kout.

Podle mě je horší čistota na oko. Vše je na první pohled srovnané a uklizené, ale při detailním pohledu jsou třeba na knížkách nánosy prachu. To je pro mě znamení, že tady se jen bydlí, ale domácí pohodu si tu nikdo neužívá. Právě v takových domácnostech je podle mě posila na úklid opravdu potřeba.

Kromě studu mé zákazníky spojují i neoblíbené činnosti, jako je čištění trouby, mikrovlnky a plísní v koupelně. To mi milerádi přenechají. Uznávám, že je to pěkně špinavá práce, která zabere spoustu času.

Na připálenou pánev neplatí jen chemie, ale také kombinace citronu a soli.

Lidé se mě ptají, jestli mě má práce baví. Většina z nich totiž úklid vnímá jako nutné zlo. Já si během něho krásně odpočinu. Díky podcastům a audioknihám toho stihnu víc, než kdybych pracovala třeba v kanceláři.

Na své práci mám ale nejvíce ráda to, že výsledky svého počínání vidím hned. Rozzáří se nejen domov, ale i jeho obyvatelé. Najednou jim spadne kámen ze srdce, protože mají o starost méně. Místo dalších povinností se těší z domácí pohody, ke které jsem jim pomohla.

Pokud vás uklízení nebaví jako mé klienty, mám pro vás jen dvě rady: buď si pozvěte paní na úklid, nebo k úklidu přistupujte jako k pečení chleba. Hnětení těsta je taky otrava. Kynutí se zdá nekonečné. Ale na konci vás čeká voňavý a chutný chléb, který zakřupe, když si do něj s radostí kousnete. A stejné je to s úklidem. Na konci se těšíte z útulného domova, který má příjemnou atmosféru a je vám v něm dobře.