Zabezpečte vchodové dveře. Zámky, cylindrické vložky a další vychytávky pro ochranu domácnosti

Zabezpečte vchodové dveře. Zámky, cylindrické vložky a další vychytávky pro ochranu domácnosti

12. 10. 2023
5 min. čtení
Inspirace

Pokud vám cylindrická vložka nic neříká, vysvětlíme. Určitě ji doma máte, jen jí říkáte jinak. Na cylindrické vložce stojí bezpečnost domácnosti – poradíme, co dělat, aby se k vám domů nikdo nedostal a jak předejdete tomu, aby si někdo nezkopíroval klíče od bytu.

Jak funguje zámek u dveří

Srdcem zámku u dveří, tedy jeho nejdůležitější součástí, je cylindrická vložka. Jde o váleček, do kterého vkládáte klíč a který uvnitř obsahuje různá odpružená stavítka a blokovací kolíky. Při jejich pohybu zámek odemykáte nebo zamykáte – pokud do něj vložíte správný klíč.

 

Zámky klasicky obsahují dvě totožné cylindrické vložky, abyste je odemkli z každé strany. Když odemykáte z předsíně, klíč do dveří z venku ve stejnou chvíli obvykle nestrčíte – pokud ovšem nemáte prostupovou spojku. S tou odemknete, i když je klíč zastrčený z druhé strany.

 

Jak vybrat cylindrickou vložku

Při výběru dbejte na bezpečnostní třídu cylindrické vložky, dělí se do čtyř kategorií. Jednička poskytuje jen základní ochranu a čtyřka tu nejvyšší. Kategorie stanovují odborníci v laboratořích, kdy testují kvalitu materiálů, ale i odolnost proti poškození a hrubému násilí.

 

Mezi oblíbené praktiky zlodějů patří: odvrtání vložky, planžetování (metodu znáte z detektivek, kdy zloděj do zámku zasune kovový napínák), bumping (opakované úhozy do zámku, beze stop násilí) nebo odseknutí – cylindrická vložka ve čtvrté kategorii odolá útoku nejdéle.

Cylindrická vložka a její jádro.

Pojem pyramida bezpečnosti zavedl český výrobce FAB, a protože je systém přehledný, přizpůsobily se mu i další společnosti na českém trhu.

  • Třída 1 – zajišťuje základní ochranu majetku, tyto vložky se hodí jen dočasně, například na stavbě.
  • Třída 2 – ideální třeba k brance plotu nebo sklepní kóji, tyto vložky zpravidla vydrží vrtání nebo snahu o vytržení.
  • Třída 3 – tyto vložky odolají i planžetování a klíče proti neautorizovanému kopírování chrání bezpečnostní karta.
  • Třída 4 – vložka s nejvyšší ochranou, zlodějům odolává nejdéle a dostanete k ní bezpečnostní kartu. Do této třídy spadá například cylindrická vložka FAB 4****, která obsahuje i bezpečnostní prostupovou spojku (dveře odemknete, i když je z druhé strany klíč).

 

Do domovních dveří volte cylindrickou vložku alespoň třetí kategorie. Má totiž patentovou ochranu, která zamezuje kopírování klíče bez vašeho souhlasu. K takové vložce dostanete bezpečnostní kartu, se kterou se u vybraných zámečníků prokážete jako majitelé – kopii klíče vyrobí jen vám.

 

Pojištění domácnosti pokryje škody, bydlení ale musíte dostatečně zabezpečit. >>

Pokud máte cylindrickou vložku s prostupovou spojkou, odemknete, i když je z druhé strany dveří zastrčený klíč.

Pokud máte balkon, nezapomeňte ani na jeho řádné zabezpečení. Doplňkem či alternativou bezpečné cylindrické vložky je instalace bytelných mříží.

 

Užitečné funkce a rozšíření cylindrických vložek

Klasickou vložku můžete doplnit o řadu užitečných funkcí, se kterými zabezpečíte domácnost ještě lépe a navíc – odemykání dveří bude pohodlnější.

 

Prostupová spojka

Stalo se vám někdy, že jste přišli domů, ale děti za sebou doma zamkly, takže jste se na ně přes hluk televize nedozvonili? Pokud ano, oceníte výhody prostupové spojky. S prostupovou spojkou totiž klíč funguje na obou stranách dveří najednou. Domů se dostanete v noci, kdy za sebou partner zamkne nebo když omylem zabouchnete dveře s klíčem uvnitř.

 

Jestli doma máte prostupovou spojku zjistíte snadno. Vložte z každé strany dveří do cylindrické vložky klíč a zkuste s nimi zároveň zatočit. Jde to? Ve dveřích máte prostupovou spojku. Pokud byste někdy uvažovali nad chytrým zámkem (píšeme o něm níž), instaluje se zpravidla právě na cylindrickou vložku s prostupovou spojkou.

 

Sjednocení vložek

Odemykáte každý den dveře od branky, hlavního vchodu a ještě od bytu? Zvažte sjednocení cylindrických vložek – jde o úpravu zámečníkem, který je sjednotí tak, abyste všechny dveře odemkli jediným klíčem.

 

Limitem sjednocení vložek je samozřejmě to, že když vám někdo odcizí klíč, odemkne všechny dveře. Při sjednocování se proto často využívá víceživotná vložka známá i jako tzv. „semafor“ – k vložce dostanete tři barevné sady klíčů, a pokud klíč z jedné sady ztratíte, deaktivujete ho tím, že ho vložky strčíte klíč jiné barvy. Vložka pak funguje jako semafor – nejprve používáte zelené klíče a když vám je někdo ukradne, přejdete na žluté klíče. V záloze máte ještě klíče červené a když ztratíte i ty, můžete znovu přejít na klíče zelené barvy.

 

Systém generálního klíče

Ačkoliv je systém generálního klíče oblíbený ve velkých firmách, hotelech, či kancelářských budovách, stále častěji ho lidé využívají i v rodinných domech. Jeho předností je, že každý z rodiny dostane přístup na míru – dospělí se dostanou všude, děti třeba nemají přístup do garáže.

 

Systém funguje tak, že jako vlastník máte generální klíč, kterým otevřete všechny dveře. Branku, vchodové dveře, sklep, ale i dílnu nebo chalupu. Hlavním klíčem odemknete třeba jenom branku a vchodové dveře (mohou ho dostat děti) a s obyčejným klíčem se člověk dostane jen na zahradu, ideální je třeba pro souseda, který vám pravidelně kosí trávu.

 

Přístupy si nastavujete sami a systém ovládáte pomocí software na dálku. Montáž není náročná, ze začátku musíte nainstalovat správné cylindrické vložky, nastavit klíče a systém generálního klíče pak funguje bezdrátově.

Ovládejte domovní dveře na dálku díky chytrému zámku.

Chytrý zámek

Baví vás technologie nebo máte doma chytrou domácnost? Pak oceníte chytrý zámek. Tyto zámky se instalují na vchodové dveře a kromě běžného odemykání fyzickým klíčem je ovládáte i na dálku – klasicky přes aplikaci v mobilu. Některé chytré zámky navíc nabízí funkci samo-odemykání, stačí se přiblížit.

 

Napojíte je obvykle na asistenty chytré domácnosti, třeba na Amazon Alexu. Chytrý zámek je šikovné řešení, pokud třeba:

  • Pronajímáte byt – hostům vytvoříte v aplikaci virtuální klíč, osobní setkání není nutné.
  • Jedete na dovolenou a nechcete nikomu půjčovat své fyzické klíče. Pokud by ale přišla sousedka zalít kytky, odemknete jí. Případně jí vytvoříte tzv. virtuální klíč.

 

Pomůžeme vám zabezpečit domácnost

Ať už chcete bezpečnější bydlení nebo rekonstruujete domácnost, rádi vás podpoříme. S naším Rychloúvěrem od nás dostanete až 1 milion korun bez ručení, do pár dnů na účtu.