6 tipů, jak prosvětlíte byt i bez velkých stavebních zásahů

6 tipů, jak prosvětlíte byt i bez velkých stavebních zásahů

10. 12. 2020
6 min. čtení
Inspirace

Martina bydlí v podnájmu v menším paneláku. S lokalitou a cenou je spokojená, ale štve ji nedostatek světla. V koupelně okno nemá a v ostatních místnostech se jí zdají malá. Výměna oken za větší nepřichází v úvahu, a tak Martinu pravděpodobně čeká další depresivní podzim a zima v tmavém bytě.

Podzimní deprese – pro někoho výmysl, pro jiného každoroční realita. Jedním z důležitých faktorů, které vám pomůžou od nepříjemných pocitů přicházejících s koncem babího léta, je světlo. Jenže v zimě se slunce nachází nízko nad obzorem, a tím se musí světlo několikrát odrazit, aby se dostalo k vám do bytu. S každým odrazem je bohužel slabší a vy máte doma tmu.

Podobné problémy jako Martina určitě řešíte i vy nebo někdo z vašeho okolí. Přinášíme vám tipy, jak doma ušetříte světlo i bez investice za miliony.

 

1. Myjte pravidelně okna

 

Zní to úplně obyčejně. Ale pro dostatek světla v místnosti jsou opravdu zásadní čistá okenní skla.

Protože se okna špiní postupně, ani si nevšimnete, že doma ubývá světla. Když je umyjete, uvidíte lépe ven a dostane se k vám mnohem více světla.

Paprsky musí urazit dlouhou cestu – 150 milionů kilometrů. Trvá jim to přes osm minut a ve vašem bytě je snadno porazí prach a špína z ulice, která ulpívá na oknech.

Tak utěrku z mikrovlákna do ruky a půl je hotovo.

Mytí oken není velký kumšt. Mnohem horší je se k tomu odhodlat. Práci si ušetříte, když okna umyjete třeba každé tři měsíce. Půjde vám to pak mnohem rychleji než mytí oken, na která rok nikdo nesáhl.

2. Rozestavte si správně osvětlení

 

Vyberte vhodný typ světla a dejte ho na správné místo. Pomůže vám:

  • Bodové světlo v obýváku s minimálně čtyřmi žárovkami, které si nasměrujete podle svých potřeb. Ty osvětlí místnost lépe než lustr s jednou žárovkou.
  • Podsvícení v šatní skříni, obývákových skříňkách či na schodech v rodinných domech.
  • Stojací lampa a k tomu menší lampička na konferenční stolek nebo poličku. Zpříjemní vám ponuré dny, kdy stropní světlo nestačí, a také si nezkazíte oči při čtení.
  • Dobré kuchyňské osvětlení. V kuchyni dbejte na solidní osvětlení celé linky pomocí světla umístěného pod horní řadou skříněk. Kupte kvalitní zářivky, a když si všimnete, že dosluhují, hned je vyměňte. Ty méně kvalitní začnou poblikávat už po pár desítkách hodin svícení.
  • Pokud pořizujete dekoraci, vyberte místo porcelánového jelena třeba netradiční ručně vyráběnou lampu nebo světelný závěs.
  • Lampy a bodová světla si vždy nastavte tak, aby vás neoslňovala.
  • Místnosti vybavte světly, která lze tlumit nebo zesilovat, případně přepínat mezi různými barvami světla.

Zatímco přes den potřebujete dostatek bílého až modrého světla, aby se vám dobře pracovalo, navečer snižte jas osvětlení a přepněte do příjemnějšího lehce nažloutlého odstínu.

Inspiraci pro osvětlení načerpáte v hobby marketech, časopisech o bydlení nebo třeba i v práci či na veřejných místech. Koukejte se kolem sebe, jak ostatní řeší nedostatek světla, a zajímavé nápady klidně kopírujte.

3. Minimalizujte počet věcí v pokojích

 

I když se rádi rozplýváte nad sbírkou suvenýrů od moře a kamínků z výletů, vaši domácnost to dělá nepřehlednou. Čím více věcí, tím méně volného prostoru. Zaskládaná domácnost opticky zmenšuje prostor a brání světlu v cestě dovnitř.

Například místo spousty menších skříněk je lepší jedna větší vestavěná skříň. Působí jako součást stěny, takže máte pocit vzdušnějšího a volnějšího prostoru.

S úklidem vám pomůže expertka Marie Kondo. Podle ní je třeba úplně zbytečné mít doma věci, které vám nedělají radost.

I malou místnost uspořádejte tak, aby nebyla zahlcená věcmi. A čím méně prostoru, tím světlejší barvy, ať prostor zbytečně opticky nezmenšíte.

4. Zapojte kov, sklo a zrcadla

 

Vybírejte domů lesklé materiály – dobře odráží světlo. Typicky jsou to zrcadla, která se hodí například na dveře šatní skříně, nábytek v chodbě i do dětského pokoje.

Kovové skříňky působí mnohem vzdušnější než těžký dřevěný nábytek a lépe udrží světlo v místnosti.

Podobně vám poslouží skleněné dveře. Nevyužijete je sice v ložnici, ale hodí se například k prosvětlení potemnělé chodby přes okno z obýváku.

 

5. Zvolte správné barvy

 

Nábytek z tmavého ořechového dřeva, těžké temně vínové závěsy a do toho tmavě šedý koberec. Taková kombinace prostor opticky zmenší, nedává šanci světlu a ubere vám na zdraví stejně jako princezně Zubejdě, kterou ve známé pohádce léčili drvoštěpové světlem.

Mnohem lépe se budete cítit v místnosti se světlým kobercem a lehkými, vzdušnými závěsy v tlumených barvách. Světlé přírodní odstíny jsou nadčasové a přispívají k dobré náladě. Jen už si nedávejte svačinu narychlo bez talířku.

I když vám tmavá kuchyně přijde stylová, moc optimismu vám nedodá. Pokud teď razantní změnu neplánujete, zvolte alespoň světlé doplňky – ubrus, prostírání, utěrky.

6. Obývák patří na jih

 

Jižní strana je na podzim a v zimě ta nejcennější. Dlouho tam svítí slunce a je tam největší teplo. Proto se na jih hodí obývák nebo jiná místnost, kde trávíte s rodinou nejvíc času. Pokud vám do obýváku svítí slunce nejméně, vyplatí se místnosti prohodit. Dá to práci, ale za lepší pocit to stojí.

 

Když si nevíte rady, jak dostat světlo do domu, poraďte se s designérem

 

Správné osvětlení a výběr materiálů je kumšt. Proto se vyplatí povolat do akce designéra nebo architekta. Poptejte se známých, jestli vám dají tip na někoho šikovného. I když se designér na první pohled jeví jako zbytečná položka navíc, ukáže vám, jak pustit víc světla do domácnosti.

 

S investicí do prosvětlení bytu vám pomůže Rychloúvěr

 

Protože aktuální situace příliš nenahrává trávení volného času v divadle nebo s kamarády na výletech, zpříjemněte si to doma. S investicí vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy, díky kterému pořídíte vybavení na prosvětlení domácnosti. Například Martina si pořídila prosklené dveře, světlé koberce, vestavěnou skříň a nové lustry.