Vana nebo sprchový kout? Poradíme, jak se rozhodnout, když plánujete miminko

Vana nebo sprchový kout? Poradíme, jak se rozhodnout, když plánujete miminko

21. 7. 2021
7 min. čtení
Inspirace

Milovníci vany se s vyznavači rychlého sprchování na složení koupelny nejspíš nikdy neshodnou. Budoucí rodiče ale musí kromě vlastních preferencí a velikosti koupelny řešit i to, jak jednoduše vykoupou miminko. Čtete, jaké varianty jsou nejpraktičtější a které kompromisy využijete i v bytě s menší koupelnou.

Většina ostřílených maminek se shoduje, že okoupat novorozeně zvládnete jak ve vaně, tak ve sprchovém koutu. Protože miminko koupete ve skutečnosti v dětské vaničce, koupacím kyblíku, nebo ho položíte na speciální lehátko. A až na větší dětské vaničky se všechny pomůcky vejdou i do běžného sprcháče.

Koupání je nakonec ale o tom, jak se u něj cítí dítě, jak dobře se vám s ním manipuluje a jestli si je na to prostředí dostatečně prostorné a praktické. Což v prvních pár měsících dítěte zjistíte velice rychle. Ještě než se tedy pustíte do nové koupelny, zvažte, co bude vhodné pro dítě, pro vás a uvažujte i nad budoucností. Ukážeme vám, jak vše jednoduše skloubíte.

 

Vana pro odpočinek, romantiku i dětské radovánky


Klasická velikost vany v domech i bytech se pohybuje mezi 160 a 180 centimetry na délku a 68 a 80 centimetry na šířku. Vanu seženete ve větších i menších velikostech, ale tyhle jsou nejběžnější.

Na trhu seženete nespočet druhů van v různých tvarech i materiálech. Výrobci se většinou drží klasického akrylátu (polymetylmetakrylátu) a smaltované oceli, kterou poznáte podle toho, že vás při prvním kroku zastudí. Obě varianty seženete podle velikosti a členitosti vany od dvou tisíc korun a výš.

Za exkluzivnější a méně obvyklé materiály jako je sklo, litý mramor, kámen nebo dřevo si připlatíte i v řádech desítek až stovek tisíc korun. Zvlášť pak za volně stojící a designové kousky.

Vybírat můžete mezi vanami:

 • oválnými,
 • obdélníkovými,
 • rohovými
 • a asymetrickými.

Pokud si potrpíte na relaxaci ve velkém a zatoužíte po hydromasážní vaně, počítejte s cenou od třiceti tisíc korun a výš.
 

Jak vyberete pohodlnou vanu pro sebe i pro děti


Při volbě velikosti vany zohledněte svou výšku, velikost prostoru koupelny a to, jestli se v ní plánujete koupat sami nebo i s partnerem.

 • Při 180 cm výšky, zvolte vanu dlouhou 170 cm.
 • Menší lidé si vystačí s rozměrem okolo 150 cm.
 • Pokud se snažíte dostat vanu do malé koupelny, nezapomeňte dodržet před vanou dostatečný manipulační prostor. Alespoň 80 × 70 cm, abyste při vycházení z vany či manipulaci s dítětem nevráželi do pračky nebo okolních poliček.
 • Tvar vany si nejlépe vyzkoušejte naživo v showroomu. Položte se do svého favorita a porovnávejte různé typy.
 • Pro romantické večery zvolte větší rohovou nebo asymetrickou vanu přizpůsobenou dvěma osobám.

TIP: Pro malé byty existují i vany dlouhé 125 cm. Koupete se v ní v polosedě, ale pohodlně se takto začtete do knihy nebo zrelaxujete. A na rozdíl od hlubšího sprchového koutu, si zde vyhrají i dvě děti.

I do malé koupelny se vejde vana. Vykoupete se v ní v polosedě a osprchujete bez potopy díky skleněné zástěně.

Při stavbě domu jsme počítali s vlastní koupelnou se sprcháčem a dětskou koupelnou s vanou. Napřed jsme si o výběru vany spoustu přečetli a udělali předvýběr favoritů v katalogu. Když jsme pak vanu zkoušeli naostro v showroomu, paradoxně jsme nevybrali ani jednu z předvýběru. Když jsme si do nich sedli a vyzkoušeli je, nebyly tak pohodlné. Vyhrála pohodlná varianta před posledním designovým výstřelkem,“ vysvětluje Gabriela Hrochová z Prahy.

Když vám to prostor dovolí, pro koupání dětí zvolte větší vanu okolo 180 cm. S nejmenšími dětmi se klidně okoupete společně a poskytne vám více bezpečného prostoru při hraní, sušení a manipulaci s prcky.

TIP: Běžná výška vany bývá 55 cm. Pokud to prostor a provedení sifonu dovolí, umístěte vanu níže. Lépe se vám s dětmi bude manipulovat i hrát a ve stáří nižší hranu vany oceníte při vycházení.
 

Výhody a nevýhody koupání miminka ve vaně

 

+ Miminku ve vaně nic nepřekáží. Pohybuje se a cáká, jak se mu zlíbí.

+ S novorozencem se pohodlně okoupete společně.

+ Nekupujete dětskou vaničku a vystačíte si s koupací podložkou.

+ Dětská vanička vám nepřekáží v bytě a nemusíte s ní složitě manipulovat.

- Do vany se ohýbáte a manipulace může být v členitém prostoru krkolomná.

- Spotřebujete více vody.

Plánování rodinného domu se nám sešlo s očekáváním prvního dítěte. Od začátku jsme věděli, že chceme sprchový kout i velkou vanu. Já totiž miluji sprchování a manžel se zase klidně naloží na hodinu do horké vody. Před příchodem miminka jsme pořídili dětskou vaničku se špuntem a byli nadšení, že zkusíme koupání i ve velké vaně. Syn nás ale vyvedl z omylu, vodu doslova nesnáší. I tak to nevzdáváme a věříme, že až přijde druhý potomek, oba se ve vaně ještě vyřádí dosyta, jako si to pamatujeme my z dětství,“ popisuje čerstvá maminka z Brna, Martina Vejvodová.

 

Sprchový kout pro rychlou očistu i úsporu vody


Sprchové kouty volí lidé, kteří musí kvůli dispozici šetřit místem, nemají rádi dlouhé cachtání a nejraději do sprchy skočí a nijak zvlášť se zde nezdržují. Což nahrává i nižší spotřebě vody. Ale ani ve sprchovém koutě o relaxaci nemusíte přijít, stačí si vybrat variantu s masážním panelem a nechat se masírovat proudy vody.

Sprchový kout seženete v několika tvarech. Díky tomu ho snadno napasujete do komplikovanější dispozice nebo velmi malé koupelny. Na trhu existují

 • čtvercové,
 • čtvrtkruhové
 • a obdélníkové sprchové kouty.

Kouty nejčastěji koupíte jako hotové kabiny s vaničkou, které nainstalujete do rohu koupelny. Seženete také jen zástěnu a vaničku zvlášť nebo zástěnu nainstalujte přímo na dlažbu. V takovém případě si nechejte v podlaze vytvořit odtokový žlab.

Zástěny koutů se vyrábí z průsvitného plastu, nebo z čirého skla. Rámy bývají z plastu, přelakovaného hliníku nebo chromu. Vaničku pořídíte z akrylátu, smaltu, litého mramoru či keramiky.

Někteří stavaři dokonce doporučují jako podlážku koutu speciální vinylové podlahy s vlastnostmi přizpůsobenými neustálému styku s vodou. Nestudí totiž jako dlažba a je odolnější, nerozbijete ji, ani když vám na ni spadne skleněná lahvička.

Za menší sprchové kouty s plastovými rámy a plastovými výplněmi zaplatíte zhruba čtyři tisíce korun. Kdežto za designový bezrámový kout na míru s bezpečnostními skly a chromovými komponenty dáte klidně desítky tisíc korun. Mezi tím je ale obrovská škála rozměrů, designů a druhů, které za rozumnou cenu jistě uspokojí vaše potřeby.

I se sprchovým koutem vykouzlíte elegantní místo k relaxaci.

Jak vyberete sprchový kout, kam se vleze i dětská vanička


V minimálních rozměrech sprcháčů, které v obchodech najdete, se jen těžko bude cítit pohodlně. Sotva se v nich otočíte a dětskou vaničku sem taky nenapasujete. Jde o čtvercové kouty v rozměrech 70 × 70 cm a čtvrtkruhové s pěti centimetry navíc.

 • Pohodlné sprchování podle prodejců začíná na 85 centimetrech.
 • Pokud se rádi sprchujete ve dvou, nebo zde chcete koupat děti, měl by mít kout alespoň metr.
 • Vybírejte varianty s pevnou tzv. dešťovou hlavicí nebo variantu s držákem na sprchovou hlavici podle vašich preferencí.
 • Další místo ušetříte se sprchovým koutem s posuvnými či zalamovacími dveřmi.
 • Otočné dveře u moderních sprch si naopak žádají prostoru více. U obou variant se nevyhnete jejich čištění, otočné se ale díky širšímu vstupu umývají lépe.
 • Při výběru myslete i na odkládací místo na kosmetiku.

Někteří výrobci vám vyrobí i sprchový kout na míru interiéru. Atypické rozměry si ale žádají provedení bez vaničky, kde voda odchází odtokovým žlabem, ke kterému se podlážka koutu mírně svažuje.
 

Výhody a nevýhody koupání miminka ve sprchovém koutu


+ Miminko vás má na blízku, nedělí vás hrana vany.

+ Spotřebujete většinou méně vody.

+ K miminku se neohýbáte, u koutu klečíte nebo dřepíte.

- Ke koupání potřebujete vaničku nebo dětskou podložku.

- Dětská vanička vám zabírá v úložných prostorech místo a neustále s ní manipulujete.

- V menším prostoru koutu může být manipulace s miminkem náročná.


Vyzkoušejte kombinaci obojího


Aby vás kompromis tolik nebolel, vyzkoušejte i hybridní verze vany a sprchového koutu.

U vany si nechejte instalovat skleněnou zástěnu, nejlépe skládací, aby nezabírala tolik místa. A z místa na dlouhé bublinkové rozjímání máte rázem funkční sprchový kout. Zábrana vám pomůže, abyste necákali ven a držák na sprchovou hlavici zajistí pohodlné sprchování. Navíc větší děti, které se vám budou ráchat v místě zábrany, nenadělají z podlahy koupelny tak snadno brouzdaliště.

Pokud kvůli místu musíte přemýšlet nad sprchovým koutem, zkuste ten s hlubokou vaničkou. Hloubka okolo 30 centimetrů zajistí dítěti mini verzi vany, ve které se nadšeně vykoupe i vyhraje. Navíc díky vyššímu rámu nebudete při vodních radovánkách více mokří než váš potomek. V takto hlubokém sprchovém koutu se vám ale vykoupe jen jedno dítě. Dva sourozenci by si už v menším prostoru nevyhráli.

TIP: S vyšší vaničkou sprchového koutu zajistíte dítěti první dva až tři roky svobodného cachtání. Po pár letech ji ale klidně vyměňte za klasickou. To aby se naopak dítěti i vám do sprchy lépe vcházelo.

Pokud vám na úpravu koupelny na dětský a relaxační ráj nevycházejí finance, využijte Rychloúvěr od Modré. Peníze budete mít do 3 dnů na účtu a splácet je můžete pohodově až 20 let. Úroky si navíc odečtete z daní.