Když na almaru doma není místo, pořiďte si vestavěnou skříň

Když na almaru doma není místo, pořiďte si vestavěnou skříň

9. 6. 2021
6 min. čtení
Inspirace

Uložíte do ní vysavač, úhledně složené komínky triček i ramínka s košilemi, a přitom nezabere tolik místa v bytě jako obyčejná almara. Přečtěte si, jak postupovat při výběru vestavěné skříně. Proměnných je dost, ale když si na začátku ujasníte očekávání, není to žádná věda.

Bydlíme v malém a trochu zvláštně uspořádaném bytě s jednou větší místností a úzkými chodbami, kde by klasické skříně překážely. Se dvěma malými dětmi máme navíc spoustu věcí, které nechci mít roztahané všude možně,“ popisuje důvody pro pořízení vestavěné skříně mladá maminka Kateřina Horáková z Hradce Králové.

Kvůli nedostatku úložných prostor se pro vestavěnou skříň nedávno rozhodla i Lucie Kolischová z Brna. „Už to prostě nebylo kam dávat.“ A přidává i další důvod: „Potřebovali jsme chytře zakrýt kotel v chodbě a policový systém z IKEA v pracovně. Police jsme si pořizovali s tím, že zůstanou viditelné, ale po čase se nám přestal líbit pohled na papírové krabice a různé harampádí.“
 

Průměrný byt v Česku je menší než půlka tenisového kurtu


Pokud se podíváte na data, zjistíte, že se situace Kateřiny a Lucie příliš neliší od reality jiných domácností. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 (data z aktuálního sčítání budou k dispozici až v roce 2022) měl průměrný byt v Česku 86,7 m2.

  • V bytových domech měřil průměrný byt jen 65,8 m2,
  • v rodinných domech 109,1 m2.

Jen pro porovnání: polovina tenisového kurtu (na dvouhru) měří 98 m2.

K údajům je dobré doplnit, že se jedná o tzv. celkovou plochu bytu – chodby, kumbál, balkon, prostě každý kout byt. Existuje i plocha obytná, kam se počítá pouze prostor obytných místností jako ložnice, jídelna nebo obývák. Obytný prostor je tedy menší než celková plocha.

Proto musí většina Čechů doma šetřit s místem. A pro některé je důležitý každý decimetr.

Vestavěná skříň je chytré řešení, které vám s tím pomůže.

 

Z čeho se vestavěná skříň skládá


Zjednodušeně řečeno, vestavěnou skříň tvoří:

  • korpus, tj. vnitřní uspořádání poliček, šuplíků a šatních tyčí,
  • a dveře.

Součástí korpusu bývají i boční stěny a někdy i záda skříně. Vždycky ale záleží na dispozicích pokoje. Dobře udělaná vestavěná skříň je bytelná a nepotřebuje záda a stěny na zpevnění. „Naše skříň záda nemá a věřím, že je to dobře. Máme vlhký byt, kde se snadno tvoří plísně, a proto skříň bez zad lépe dýchá,“ přidává zkušenost z praxe Kateřina Horáková.

Korpus se skládá z modulů, které zpravidla odpovídají počtu dveří. Když přemýšlíte jak skříň rozložit, zvažte, jestli potřebujete víc místa na ramínka nebo využijete spíš poličky.

Určitě doporučuju skříň od země až ke stropu. Využijete tak prostor na maximum,“ radí Lucie Kolischová. Úplně pod stropem můžete mít například polici přes celou šířku skříně na uložení lyží, kufrů a podobných neskladných věcí.

Skříň by měla být hlubší než 60 centimetrů. Počítejte totiž s tím, že posuvné dveře uberou z hloubky přibližně 10 centimetrů.

Posuvné dveře jsou u vestavěných skříní nejčastější varianta. Můžete mít ovšem i klasické otevírací dveře (jinak také křídlové), případně kombinaci obou principů.

Vestavěnou skříň chtějte až pod strop. Využijete prostor na maximum.

Dýha, lamino, sklo a další materiály


U korpusu máte obvykle na výběr mezi dvěma materiály.

  • Dřevěná dýha je odolná, ale dražší.
  • Lamino (LTD = laminované dřevotřískové desky) je levnější, ale pohlídejte si, aby mělo alespoň 18 mm na šířku.

Rám dveří se skládá z lehké hliníkové konstrukce, kterou vyplňuje LTD, dražší dýha nebo sklo, případně zrcadlo. „Dveře máme z lamina v dekoru buku, abychom sjednotili interiér chodby,“ popisuje Kateřina Horáková. A doporučuje i zrcadlo, které prosvětlí a opticky zvětší byt.
 

Čím prakticky začít

 

  1. Změřte si pokoj, kam chcete vestavěnou skříň umístit. Stačí orientačně – výšku, šířku a hloubku.
  2. Promyslete si, co do skříně dáte. Kolik chcete poliček a kolik šatních tyčí. A namalujte si jednoduchý plánek.
  3. Oslovte truhláře nebo firmu, která se vestavěnými skříněmi zabývá. Poptejte předběžnou kalkulaci.
  4. Dodavatel vám mnohdy zpracuje 3D vizualizaci, abyste si skříň lépe představili v prostoru.

U výběru dodavatele mě zajímaly jen dvě věci. Cena a recenze. Oslovili jsme tři firmy. Jedna kalkulace byla hodně přestřelená, vyšla o 15 tisíc korun dráž než vítěz. Nejlevnější nabídka zase nezahrnovala montáž,“ sdílí zkušenosti Lucie Kolischová.

Po podepsání smlouvy obvykle zaplatíte zálohu, dodavatel k vám vyšle technika, který si prostor přesně změří a pak skříň vyrobí. Protože se jedná o výrobu na míru, počítejte s dodací lhůtou v řádech týdnů.

Příjemně mě překvapilo, jak rychle zvládli montéři skříň nainstalovat. Přijeli ráno a odpoledne bylo hotovo. Dokonce po sobě i uklidili,“ doplňuje Kateřina Horáková.

 

Počítejte s cenou kolem 30 tisíc korun


Cena vestavěné skříně samozřejmě vždy záleží na okolnostech. Důležitá je především předběžná kalkulace, při které vám dodavatel sdělí, jestli vás skříň vyjde spíš na 15 tisíc nebo 80 tisíc korun.

Příklad č. 1

Vestavěná skříň, výška 280 cm, šířka 300 cm, korpus z LTD, posuvné dveře kombinace LTD a zrcadlo. Přibližná cena 38 000 korun včetně montáže.

Příklad č. 2

Vestavěná skříň, výška 260 cm, šířka 150 cm, korpus z LTD, posuvné dveře LTD. Přibližná cena 18 000 korun bez montáže.

Vestavěnou skříň řešte ideálně současně s rekonstrukcí bydlení. Nebo ve chvíli, kdy máte ty největší zásahy už hotové. Pokud byste se v budoucnu rozhodli třeba pro změnu dispozice bytu, hrozí vám, že budete vestavěnou skříň kupovat znovu. A to by byla škoda.

Pokud plánujete nedostatek úložných prostor vyřešit právě vestavěnou skříní, pomůžeme vám s financováním. Podívejte se na náš Rychloúvěr, půjčíme vám až 800 tisíc korun bez zajištění.