Elektrický krb nebo biokrb do bytu: jak ho vybrat, abyste měli večery jako na chatě

Elektrický krb nebo biokrb do bytu: jak ho vybrat, abyste měli večery jako na chatě

20. 3. 2022
7 min. čtení
Inspirace

Praskání dřeva, mihotání plamenů, design nebo teplo. Elektrický krb a biokrb si lidé do bytů kupují z různých důvodů. Abyste dobře vybrali, poradili jsme se s odborníkem, jak krby fungují a které nejvěrněji připomínají skutečné hoření v krbových kamnech.

Každý to má jinak, někdo chce elektrický krb, který co nejvěrněji napodobí oheň, a někdo zajímavý designový prvek, který zasadí do stěny nebo nábytku. Některé lidi zas uklidňuje pohled na různé světélkující dekorace a je jim víceméně jedno, jak moc se to skutečnému ohni podobá,“ vysvětluje různé přístupy zákazníků Lukáš Dvořák, majitel obchodu Čertův krb.

 

S elektrickým krbem je to bez starostí

 

Elektrický krb zastrčíte do zásuvky a rozhoří se umělý plamen. Namísto přikládání polínek regulujete hoření dálkovým ovládáním. Kromě toho, že sem tam setřete prach, nečeká vás žádná údržba.

Rozdíl mezi krby spočívá hlavně v tom, jak věrně napodobují oheň – tedy v technickém řešení plamene. Podle Lukáše Dvořáka nelze jednoznačně říct, že vyšší cena znamená hezčí krb, záleží i na umístění krbové vložky.

U levnějšího krbu si dejte pozor na chování v běžném provozu. Kromě toho, že nemají úplně přirozený vzhled, tak v nich třeba různě cvaká nebo vrčí,“ doplňuje Lukáš Dvořák a popisuje rozdíly v použité technologii:

Zhruba od 7 tisíc korun seženete krbové vložky, které vypadají pěkně, napodobují žhnoucí polínka, plamen pulzuje a není pořád stejný. Funguje to tak, že polínka jsou podsvícená žárovkami nebo jsou v nich diody a ty se střídavě rozsvěcí a ztmavují. Pak máme krby na vodní páru. Jejich cena začíná na 15 tisících. Pára vzlíná nahoru, je prosvětlená oranžovými žárovkami, a tím vzniká 3D efekt plamene, který se různě mihotá. Některé krby také napodobují zvuk praskání ohně a umí i modrý plamen.“

Elektrický krb můžete zabudovat do sádrokartonové představby. Zdroj: Čertův krb

 

Když je vám chladno, můžete si trochu přitopit

 

Elektrický krb není náhradou klasického topení, ale jednu místnost v zatepleném domě vytopíte. Máte na vybranou, jestli si chcete krb jen rozsvítit, nebo zapnout i topení.

Výkon vytápění ovlivňuje i to, že maximální odběr ze zásuvky o napětí 220 V je podle zákona 2 kW. Takže elektrické krby mívají pro topení odběr právě mezi 1,5–2 kW. Většina zákazníků používá vytápění výjimečně, obvykle na jaře a na podzim, kdy se ještě běžně netopí, ale sem tam cítíte chladno,“ vysvětluje Lukáš Dvořák.

Vytápění u krbu funguje podobně jako přímotop, ale v krbovém radiátoru je ventilátor. Ten fouká vzduch přes rozžhavenou spirálu a pouští teplý vzduch ven přes mřížku. Z toho důvodu je topení u krbu vždy trochu slyšet. Krby mívají termostat, který hlídá, aby se místnost nepřetápěla.

 

Spotřeba energie záleží na typu krbu

 

U krbů bývá energetický štítek, na kterém najdete celkovou spotřebu. „U krbů s diodovými žárovkami bývá spotřeba 7–20 W. Více je to u krbů, které využívají vodní páru. Jsou v nich halogenové žárovky, které hřejí a díky tomu pára vzlíná nahoru. Bývají to 4 žárovky po 45 W, takže spotřeba je kolem 200–220 W. Anebo jsou tam LED žárovky, které ale zůstávají studené. V tom případě ohřívá páru zabudovaný radiátor, takže spotřeba je 120–150 W. Velké krby mohou mít i vyšší,“ vysvětluje Lukáš Dvořák.

Elektrické krby seženete i s úspornou LED technologií. Zdroj: Čertův krb

 

V biokrbu to opravdu hoří, místo dřeva ale používáte biolíh

 

Bezzápachový biolíh nalijete do zásobníku (hořáku) v krbu. Líh je někdy při spalování přesto cítit, záleží na množství kyslíku v místnosti (je dobré před zapálením krbu vyvětrat), tlaku vzduchu a kvalitě výrobku. Počítejte s tím, že už nejde jen o podívanou, ale že vždy zároveň přitápíte.

Při spalování biolihu nevzniká kouř, uvolňuje se pouze vodní pára a oxid uhličitý. Nepotřebujete proto komín, ale musíte myslete na větrání. Zásobník mívá kapacitu zhruba na 4–5 hodin hoření. Jinak by se v místnosti nashromáždilo příliš oxidu uhličitého.
 
Litr biolihu pořídíte za 90–130 Kč a vypálíte ho zhruba za 3 hodiny podle velikosti hořáku. Kromě doplňování paliva vás žádná údržba nečeká. Pouze některé hořáky mají uvnitř absorpční vatu (zajišťuje rovnoměrnější hoření a brání vylití při převrácení hořáku), kterou jednou za čas vyměníte.

Zatímco u elektrického krbu vám nehrozí nebezpečí popálení, u biokrbu buďte opatrnější: „Největší bezpečnostní problém je dolévání lihu do zásobníku. Nesmíte to dělat během hoření nebo ihned po dohoření, hořák musí vychladnout. Stává se, že lidem krb zhasne, jdou rovnou doplnit líh a blafne to. Leknutím navíc líh ještě rozlijí a je to,“ upozorňuje Lukáš Dvořák.

Dávejte pozor i na průvan, při otevření dveří nebo okna se může plamen zvýšit nebo rozšířit z krbu ven.

Zdroj: Čertův krb

Plynový krb potřebuje přívod vzduchu a odvod spalin

 

Plynový krb se hodí pro byty s přístupem ke komínu. Je třeba vyvložkování a dva průduchy – pro přívod vzduchu a odvod spalin. Krb se napojí na přívod zemního plynu v bytě anebo na propanbutanovou láhev.

 

Zabudovaný, u zdi nebo volně stojící?

 

Elektrický krb i krb na biolíh běžně pořídíte v těchto provedeních:

- ke stěně,

- rohový,

- do prostoru,

- nástěnný

- anebo pořídíte pouze krbovou vložku, kterou si necháte zabudovat například do nábytku nebo nepoužívaného skutečného krbu.

 

Součástí závěsných krbů na zeď je i lišta, kterou přiděláte ke zdi hmoždinkami a krb na ni zaháknete. Elektrický krb zapojíte do zásuvky nebo vyvedete kabel ze zdi – záleží na vašich nárocích na estetiku.

Můžete také vybudovat jednoduchou sádrokartonovou předstěnu, do které krb vložíte a připojení k elektřině máte schované. U biokrbů v tom případě u výrobce ověřte nároky na izolaci.