Co je to marmolit a jak s ním pracovat v interiéru i exteriéru

Co je to marmolit a jak s ním pracovat v interiéru i exteriéru

20. 4. 2023
5 min. čtení
Inspirace

Marmolit je dekorativní fasádní omítka vhodná na velmi namáhané plochy. Snadno se aplikuje i čistí a proto je oblíbená jak v exteriéru, tak v interiéru. Čtěte, co promyslet, než se do aplikace marmolitu pustíte.

Marmolit vypadá jako tenká vrstva kamínků, kterou snadno rozetřete na zeď nebo pochozí plochy. Skládá se ze směsi organického pojiva (například pryskyřice) a nadrcených kamínků – nejčastěji mramoru, někdy také žulová drti nebo křemičitého písku.
 

Na co dát pozor, při výběru marmolitu? Zeptali jsme se Vojtěcha Zogaty z Dekorativních omítek Hermann: „Marmolit se dělí na dva základní druhy: jemnězrný a střednězrný. Liší se pouze velikosti kamínků, které jsou v marmolitu obsaženy. Při výběru barvy doporučuji si vyžádat vzorník a marmolit si prohlédnout naživo – existují totiž stovky různých barevných kombinací, které se liší poměrem různých barev,“ radí.

 

Kam se marmolit hodí a jaké jsou jeho výhody

 

Marmolit využijete zejména na namáhaných místech, která vyžadují odolný materiál. Ustojí totiž déšť, mráz, vítr i přímé sluneční záření.
 

Jaké jsou jeho další výhody?

 • Snadná aplikace, kterou zvládne i laik.
 • Odpuzuje vodu a nenasakuje.
 • fungicidní účinky, které brání vzniku hub, plísní a řas.
 • Snadno se udržuje – nečistoty odstraníte navlhčeným hadříkem a v exteriéru je opláchnete třeba zahradní hadicí.
 • Barva nebledne ani se jinak nemění.
 • Vydrží vám dlouhé roky, klidně dalších 20 let.
   

Díky své odolnosti a snadné údržbě najdete marmolit v exteriérech okolo bazénů, na terasách, balkonech, komínech, zahradních chodnících nebo schodech. „Z naší zkušenosti se marmolit nejvíce používá na sokly budov – kvůli jeho odolnosti a obrovské škále barev. Oblíbený je také na zídky, kolem krbu nebo na sloupy plotů,“ doplňuje Zogata.

Přečtěte si také náš návod na pohodovou rekonstrukci zahrady. >>


Pokud se rozhodnete použít marmolit v exteriéru, dbejte na to, abyste měli vhodný podklad. Marmolit se hodí na klasické omítky, beton, vápencovo-cementové omítky, sádrokartonové desky i ztracené bednění.

Kolik marmolitu budete potřebovat? „Průměrná spotřeba marmolitu je asi 4kg na 1m² u jemnězrného a zhruba 5kg na 1m² u střednězrného. S nepravidelným podkladem spotřeba může zvýšit,“ říká Zogata.

Aby vám marmolit sloužil dlouhá léta, dodržte při jeho aplikaci tato pravidla:

 

 • připravte si čistý a rovný podklad,
 • marmolit dobře rozmíchejte, aby v něm nebyly hrudky,
 • nikdy ho neaplikujte na zamrzlý, vlhký nebo znečištěný povrch,
 • při nanášení dbejte na rovnoměrné rozetření marmolitu – například začněte na jedné straně budovy a postupujte ke druhé.

 

Pokud aplikujete marmolit do exteriéru, doporučujeme použít hydroizolaci která zabrání vniknutí vlhkostí hlouběji do podkladového materiálu. Pokud si na aplikaci marmolitu netroufnete sami, přizvěte odborníka nebo řemeslníka.
 

Marmolit v interiéru

 

Stejně jako u exteriérů, i ve vnitřních prostorách se marmolit hodí všude tam, kde máte namáhané plochy a na všech místech, která potřebují často otírat. Vhodný je třeba na plochu za sporákem, kam se usazují nečistoty z vaření nebo za kuchyňskou linku.

 

a co myslet, než se pustíte do rekonstrukce kuchyně? Čtěte rady zkušeného architekta. >>
 

Marmolit můžete v interiéru aplikovat i na další často zatěžovaná místa, třeba schodiště nebo do chodby, kde skladujete kola či kočárek.

 

Tuto fasádní omítku bez obav využijte i v koupelně – odolá zdejší vlhkosti i plísním. Marmolit navíc seženete v mnoha barvách a barevných kombinacích, takže výsledek lehce sladíte se zbytkem koupelny.

Marmolit využijete i v interiéru – hodí se třeba za sporák či kuchyňskou linkou, kde často při smažení prská olej a usazují se mastnoty.

Pravidla aplikace marmolitu v interiéru jsou stejná jako v exteriéru. I zde je však lepší, když svůj záměr zkonzultujete s prodejcem nebo řemeslníkem. Například v koupelnách se doporučuje marmolit přetřít na závěr ještě vrstvou voděodolného bezbarvého laku, zvýší jeho odolnost a zamezí prosakování vlhkosti.

 

V Modré vám pomůžeme s úpravou vysněné terasy i kuchyně

 

Jestli vaší nové kuchyni sedne spíše modrý nebo béžový marmolit vám neporadíme. Rádi vám ale pomůžeme s financováním drobných úprav v domácnosti i na zahradě. Podívejte se na náš Rychloúvěr – pokryjete z něj nejen náklady na samotný materiál, ale i řemeslnické práce či služby architekta.