Bez pořádných pravidel bych předsedu SVJ nedělal

Bez pořádných pravidel bych předsedu SVJ nedělal

24. 3. 2021
6 min. čtení
Mýma očima

Je to zodpovědnost a mnohem víc práce, než jsem si před 4 lety myslel. Když ale jednáte otevřeně, nenecháváte věci vyhnívat a nastavíte jasná pravidla, není práce předsedy SVJ taková řehole. Pokud tedy máte štěstí na sousedy. Přečtěte si, jak to u nás v bytovce funguje.

Před čtyřmi lety to nikdo nechtěl dělat. Na schůzi to dlouho vypadalo, že k vedení SVJ poptáme externí firmu, ale nakonec jsem si řekl, že do toho půjdu. Přece to nebude až taková věda. A tak jsem se stal předsedou našeho společenství vlastníků jednotek. Příběh našeho domu je úplně obyčejný. Postavili ho na dohled od centra východočeského maloměsta na přelomu 60. a 70. let. Deset bytů na pěti podlažích. Moji rodiče patřili k první generaci obyvatel. V každém bytě žila jedna rodina, proto kolem bytovky pořád pobíhala spousta dětí, kterým je dneska kolem padesáti let.

Po revoluci si generace mých rodičů byty odkoupila a dům jsme postupně zrekonstruovali (nová střecha, výměna výtahu a oken, zateplení fasády). Dnes tu z té staré gardy bydlí už jenom jedna sousedka. Tři další byty zůstaly „v rodinách“ prvních obyvatel, jinak se to hodně obměnilo. Podstatná mi v tomhle ohledu přijde jediná věc – pouze v jednom bytě žijí nájemníci, jinak tady bydlí přímo majitelé. Takže nemusíme řešit problémy s krátkodobými pronájmy, jak to bývá třeba v Praze nebo v Brně.

I přesto jsem trable předvídal a pojal předsednictví pěkně od podlahy. Nejprve jsem se seznámil se všemi povinnostmi a doporučuju všem, aby si taky ujasnili pojmy jako shromáždění, výbor, předseda, stanovy nebo péče řádného hospodáře. Pokud se totiž stanete předsedou SVJ, zodpovídáte za fungování domu. A kdyby šlo do tuhého, ručíte za to i vlastním majetkem.

U nás byl problém, že nikdo ze sousedů neměl zájem ani o místo ve výboru. Proto je statutárním orgánem naší bytovky pouze předseda SVJ. Zanesli jsme to do stanov a u tohoto dokumentu bych se rád zastavil. Pro správné fungování domu je totiž opravdu důležitý.

Poradil jsem se s právníkem, a proto máme ve stanovách poměrně detailně definované například:

  • délku funkčního období předsedy SVJ (5 let),
  • zřízení kontrolní komise (když už to dělám sám, tak ať je i nezávislá kontrola),
  • pravidla pro zastupování na shromáždění,
  • možnosti svolávání shromáždění (můžu to sousedům napsat i e-mailem),
  • kolik platíme do fondu oprav,
  • odměnu pro předsedu.

Díky jasným pravidlům nevznikají zbytečné třenice. Je to ústava, podle které se řídíme.

Pak je tady další důležitá věc. Jako předseda SVJ nikdy nenechávám věci vyhnívat. Všichni se známe osobně, ale přesto je pro atmosféru v domě nezbytné, abych sousedům poradil a reagoval na jejich podněty. Když chce někdo vysvětlit vyúčtování za energie nebo poplatky za revizi komínu, jdu za ním. Pokud si někdo stěžuje na rozbitý zámek u dveří od kolárny, musí se dát věci do pohybu.

Má to ale svoje limity. Se sousedy jsem se dohodl, že se budu zabývat spíš strategickými věcmi a koordinací. Na drobné opravy jsme si najali šikovného údržbáře, který řeší problémy s elektřinou nebo odpady. Stejně tak máme paní na úklid, díky které vypadají společné prostory k světu.

Momentálně pracuju na přípravě větší investice – musíme opravit stoupačky a je na mně to rozhýbat. Jako vždy vše sousedům vysvětlím a budu transparentní. Fond oprav proto u nás není žádný tajemný účet, o kterém ví jen jeden člověk. A pokud mám, jako teď u stoupaček, na stole víc nabídek, před sousedy to netajím. Naopak. Je fajn se poptat na názor. Často se stane, že má soused známého, který zná někoho dalšího. A díky tomu třeba zjistíte, že by se výměna stoupaček dala udělat ještě levněji.

Mám taky velké štěstí na sousedy. Nikdo se nevyhýbá placení poplatků, nikdo není v exekuci a naše shromáždění probíhají o dost nudněji než v té tragikomedii, která nedávno běžela v kinech. Klidně si to pusťte, doporučuju. Náturu lidí v domě nezměníte, ale když se sousedy komunikujete a máte jasné mantinely, je předsednictví SVJ zajímavá zkušenost. Navíc je to fajn pocit, když víte, že to v bytovce funguje i díky vám.