Při dělení majetku u rozvodu jsem často spíš psycholog než právník

Při dělení majetku u rozvodu jsem často spíš psycholog než právník

20. 10. 2021
4 min. čtení
Mýma očima

Jsem Kateřina, pracuji jako advokátka a už mnohokrát jsem s klienty řešila nepříjemné rozvodové tahanice o dům nebo byt. Mým úkolem je zklidnit emoce obou stran, aby ideálně dospěly ke vzájemné dohodě. Mám radost, když dělení majetku proběhne hladce, rychle a bez komplikací. A klienti mají radost dvojnásobnou. Podělím se s vámi o nejčastější chyby z praxe, kterých se páry dopouštějí.

Když se lidé berou, málokdo z nich má v hlavě černý scénář. Předmanželské smlouvy u nás nejsou tak rozšířené jako v amerických filmech a na dělení majetku v případě rozvodu myslí s předstihem zpravidla movitější lidé.

Běžní smrtelníci takové smlouvy příliš neuzavírají. Když jim ale manželství krachne, musí vyřešit i společné vlastnictví bytu, rodinného domku, chalupy, zahrady, stavebního pozemku nebo garáže.

Jednoznačně nejlepší, nejrychlejší a nejméně bolestné řešení je dohoda o vypořádání majetku. Ta je ostatně jednou z podmínek tzv. nesporného rozvodu, stejně jako dohoda o tom, kdo se bude starat o děti. Pokud se manželé dohodnou na dětech i majetku, rozvod je rychlý a soud nezkoumá, proč se pár rozvádí.

V takové ideální situaci si nemovitost obvykle nechá jedna strana a druhá ji vyplatí. Případně manželé dům či byt prodají a za tyto peníze si každý z nich financuje své vlastní bydlení. Zažila jsem i situaci, kdy si jeden z manželů nechal horní patro a druhý spodní patro rodinného domu. Tak dobré vztahy jsou ale spíše výjimka.

Pokud je to jen trochu možné, snažím se s páry dospět k dohodě. To obnáší jak vyjednávání s protistranou, tak i nezbytnou administrativu. Dohlížím, aby smlouvy o vypořádání majetku byly uzavřené správně. To znamená, že musí být kromě jiného písemné s úředně ověřenými podpisy.

Jestliže mají manželé problém se dohodnout, potom je rozvod nepříjemný. Málokdo chce soudci sdělovat detaily o svém intimním životě. Při tahanicích o dům mohou trpět i děti, skrz které si manželé vyřizují účty. A stává se to poměrně často.

Potom slýchám věty jako:

  • Ty mi nebudeš půjčovat děti? Tak to se připrav, že o ten byt budeme bojovat roky a do poslední koruny.
  • Jestli chceš děti vidět častěji, musíš platit vyšší výživné.

Byla jsem svědkem vyhrocených situací, kdy si manželé nemohli přijít na jméno. Snažím se vždy tlumit bouřlivé emoce a vysvětlit jim, že kvůli dětem spolu budou muset komunikovat ještě mnoho let. Kouzelník ale nejsem.

U soudu se při vypořádání společného jmění manželů zkoumá, kolik peněz kdo vložil do nemovitosti, kolik peněz použil z vlastních prostředků, jak se zasloužil o nabytí nemovitosti, jak se staral o společnou domácnost a podobně.

 

Připravte se na to, že spory o majetek jsou složité, právní zastoupení něco stojí a soudní řízení se mohou táhnout i několik let

Často se setkávám s klienty, kteří neví, jak v praxi funguje společné jmění manželů. Netuší, že tam spadá téměř cokoliv, co za dobu trvání manželství získají. A to i když se jedná o příjem ze zaměstnání, který si nechávají vyplácet na vlastní bankovní účet.

Pokud vlastníte nemovitosti, máte akcie nebo podnikáte, je lepší majetkové vztahy upravit:

  • předmanželskou smlouvou,
  • dohodou o rozdělení majetku, která se uzavírá v průběhu manželství.

Během manželství můžete také upravit majetkové vztahy u notáře – například se společně dohodnete, že po celou dobu trvání manželství nebude vznikat žádný společný majetek. Vyloučit ale můžete i konkrétní majetek, třeba příjmy ze zaměstnání nebo dům.

Když už na rozvod dojde, snažte se dát emoce stranou. V rámci zachování budoucích vztahů je dobré se na vzniklou situaci podívat z nadhledu. Budete se dál potkávat na promocích, svatbách a při dalších příležitostech. Tak proč si život komplikovat víc, než je zdrávo.