Matka vs. dítě: nedopusťte, aby se z vaší domácnosti stal mamahotel

Matka vs. dítě: nedopusťte, aby se z vaší domácnosti stal mamahotel

21. 7. 2020
3 min. čtení
Mýma očima

Kdy je ten pravý čas, aby dítě opustilo hnízdo? Podle statistik chvíli po oslavě pětadvacátin. Pokud s vámi dospělé dítě ještě bydlí, nastavte mu pravidla a buďte důslední, aby se vám sdílená domácnost neproměnila v mamahotel. Zeptali jsme se jak na to maminek, které s tím mají čerstvou zkušenost.

Levné, ne-li bezplatné ubytování, teplé jídlo každý den, vyžehlené košile a pořádek, jako by se byt každé ráno uklidil sám. Výhod, proč nevyzrálí dospělí neopouštějí byty rodičů je hned několik. Kdo by do toho nešel? A co na tom, že nemají soukromí a kolem nich čas od času proletí jízlivá poznámka od rodičů. Dětí, u kterých výhody mamahotelu převažují nad negativy, je stále víc.

V roce 2018 podle dat Eurostatu žilo 31,5 % dospívajících ve věku 18 - 34 v České republice ve společné domácnosti s rodiči.

 

Kde se stala chyba

 

Pokud přemýšlíte, jak je možné, že s vámi bydlí váš pětadvacetiletý syn a nemá se k dodělání školy ani k hledání práce, natož pak k odpovědnosti za společné soužití, sáhněte do vlastního svědomí. Nastavení mantinelů a pravidel je důležité už v dětství, a pokud jste v tomto nebyli důslední, nejspíš se ani teď vašemu potomkovi nechce do úklidu a žehlení.

„Když si představím, jak to má s dětmi má kamarádka Petra, děsí mě to. Má tři děti a nedokáže se od nich odstřihnout. Žijí ve velkém domě, a oni toho využívají a moc jí nepomáhají. Odjakživa je ochraňovala a natajno jim před manželem přilepšovala. Vůbec jim to ale nepomáhalo, protože se dodnes nepostavily vlastní nohy. V duchu si občas říkám, jestli to takhle dává smysl, ale nikdy jsem jí to do očí neřekla. Jen vidím, jak se sdírá z kůže a nemá na nic čas. Občas ji ale připomenu, ať víc myslí i sama na sebe, “ popisuje 52letá Monika situaci mamahotelu a přehnanou mateřskou lásku její kamarádky.

V otázce výchovy zkrátka platí, že to nejlepší, co rodiče dětem předají, je schopnost postarat se sám o sebe. Ať už to zahrnuje nákup a vaření, úklid domácnosti nebo hospodaření s penězi.

Úklid není oblíbenou aktivitou v žádné rodině, ale když děti naučíte pečovat o domácnost, v té vlastní to zvládnou levou zadní.

„Obě děti byly už od mala součástí chodu domácnosti. Podíleli se na úklidu, vaření, nebo opravách. Asi to bylo kvůli tomu, že byli zvídaví, ale i proto, že jsme byli s manželem důslední a nenechali je jen tak povalovat. Když šlo o úklid, tak u mytí nádobí a vynášení odpadků se střídali. V sobotu si pak rozdělili úklid, podle toho, koho co bavilo,“ vysvětluje Monika, která před šesti lety vypustila z hnízda pětadvacetiletého syna Adama.

 

Nabídněte pomocný prst, ale nenechte si ukousnout ruku

 

Všechny matky podvědomě ovládají mateřské pudy. Když už jste v situaci, kdy se vám domů vrátí potomek s neúspěchem nedokončené školy, jako Monice z Přerova, nastavte si už od začátku jasná pravidla. Oddělte rozum od citů a bez výmluv a vytáček si upřímně promluvte.

 

„Adam se vždycky snažil najít cestu, jak se osamostatnit. Vlastně s námi nechtěl ani bydlet. A když po pár měsících, co ho vyhodili ze školy a seknul s náročnou prací v Praze, našel práci v Přerově, svěřil se, že by pro něj bylo náročné, aby vyšel s vlastním bydlením,“ vzpomíná Monika. Syna v náročné situaci podpořila, ale následovalo několik testovacích dnů, kde si i s otcem vyjasnili, kdo má jaké povinnosti v domácnosti.

 

Mamánci jsou hlavně muži. Podle dat z Eurostatu vyplývá, že evropské ženy v roce 2018 opouštěly domov v průměru o 3 roky dříve než jejich mužští vrstevníci.

Pokud vidíte, že se potomek při hledání vlastního bydlení snaží, zbytečně na něj netlačte.

Podle Eurostatu se Česká republika se v roce 2018 držela s věkem, kdy dospívající opouštěli domov, lehce nad průměrem Evropské unie. Nejhůře na tom bylo Chorvatsko s průměrem 31,8 let.

 

Zkuste to bez známek mamahotelu

 

Ať už půjde o úklid, návštěvy partnerů a partnerek, nebo o finanční podporu, vše si nastavte a vyžadujte od potomka, aby to dodržoval. Pokud má zaměstnání a zdravé ruce i nohy, není přece důvod, aby si z vašeho bytu dělal ubytovnu a z vás služku.

  • Nastavte výši příspěvku na domácnost. Sečtěte energie, náklady na jídlo a přidejte běžné výdaje na provoz domácnosti jako je internet a podělte počtem osob v domácnosti. Monice to vyšlo na 5 tisíc.
  • Zaveďte pravidlo „kdo je připraven, není zaskočen“. Ať vám potomek nahlásí každou návštěvu kamaráda, nebo partnerky. Takhle už vás nikdo nezaskočí v noční košili s ledabylým rozcuchem. V dnešní době mobilů a sociálních sítí to bude hračka.
  • Střídejte se v domácích pracích a na dodržování úklidu si došlápněte.
  • Nevařte, když nemusíte. Nenavykněte své odrostlé dítě na to, že kdykoliv přijde domů, dostane teplou večeři.
  • Své koníčky i sociální život neodkládejte na druhou kolej. Pokud si sednete s kamarádkou u vína, večer si užijte, jako by potomek doma ani nebyl.
  • Když odjedete na dovolenou, pojistěte si, že se u vás doma nic nestane. Připravte dítě na to, že pokud se jeho vinou něco rozbije nebo poškodí, pak nový kus zaplatí.

 

Pokud se jim z domu nechce, buďte neúprosní

 

I přes všechna doporučení je pro vaše dítě „osamostatnění“ sprosté slovo? Dejte mu ultimátum, aby si našel vlastní bydlení.

Jestli má potomek partnerku či partnera, má tu výhodu, že budou na hledání bytu i na výdaje dva. Pokud by na to byl sám, ať hledá možnosti spolubydlení. I v malých městech najde rodinné domy, kde majitelé nevyužijí všechny prostory a za pár tisíc pronajímají horní byt.

Hledejte s potomkem řešení a buďte nekompromisní. Když uvidí, že mu s hledáním pomáháte, vše se pohne kupředu.