Pronajímatelé bytů prozrazují, co se chtějí dozvědět v odpovědi na inzerát

Pronajímatelé bytů prozrazují, co se chtějí dozvědět v odpovědi na inzerát

30. 11. 2020
5 min. čtení
Mýma očima

Každý den dostanou i 30 reakcí na inzerát bytu, který nabízí k pronájmu. Když se odpověďmi prokousávají, modlí se za odpověď, která by je zaujala. Taková, která je k věci a přitom ukáže, kdo má o jejich byt zájem. Zeptali jsme se pronajímatelů bytů v Kopřivnici a Kroměříži, jak na inzerát odpovědět, abyste se dostali až k podpisu smlouvy.

Až v 90 % odpovědí, které pronajímatelé dostanou jako první reakci na inzerát, se nedozví informace, které potřebují. Existuje ale pár kroků, kterými se od odpovědi na inzerát posunete k pozvánce na prohlídku bytu. Obecně platí: vžijte se do kůže pronajímatele a do odpovědi uveďte to, co byste sami v jeho situaci ocenili.

 

Vložte do odpovědi energii, vrátí se vám

 

Odpovědět na inzerát, který v osmi hustě popsaných odstavcích popisuje každý kout i zařízení bytu, jen: „Mám zájem o byt, je ještě volný a pošlete mi víc informací?“, není slušné ani fér. Podle Lukáše Mikešky, pronajímatele bytů v Kroměříži, je to ale běžná odpověď. Když vidíte, že si majitel dal s inzerátem práci, sepište i vy reakci, která odpovídá vašemu nadšení z bytu a předvídejte v ní další dotazy pronajímatele.

„Ani jedna z prvních reakcí na inzerát k pronájmu naší tři plus jedničky v Kopřivnici nebyla nijak konkrétní. Vždy zazněla otázka, jestli je byt volný a až v další komunikaci se zájemci doptávali na detaily,“ popisuje zkušenosti majitel bytu Roman Bortlíček.

Na detaily, které jsou pro vás důležité, se doptávejte klidně už v prvním e-mailu. Ukážete tak svůj vážný zájem a když budete zdvořilí, majitele to potěší a povzbudí k další reakci.

„Než se se zájemci dostaneme ke konkrétním požadavkům a dotazům, obyčejně si vyměníme i několik mailů. Se dvěma dětmi, prací finančního poradce, kdy jsem pořád na telefonu, nebo na schůzkách, je pro mě každý nicneříkající e-mail navíc časová ztráta. Dávám vždy přednost lidem, kteří na první pohled vědí, na jaký inzerát odpovídají a co od bydlení očekávají,“ objasňuje náročnost celého procesu hledání nájemce majitel Lukáš.

 

7 tipů, se kterými dostanete do užšího výběru zájemců o byt

 

Sepište majiteli svá očekávání a vytvořte dojem, jako by vás znal už roky:

 1. Představte se a vysvětlete, proč vás jeho byt zaujal.
 2. Popište vaše současné bydlení a proč hledáte nové.
 3. Objasněte, s kolika lidmi a na jak dlouho se nastěhujete.
 4. Doptejte se, od kdy se byt uvolní.
 5. Informujte, jaká zvířata máte, nebo zakrátko pořídíte.
 6. Doptejte se na detaily k vybavení bytu, které jste nenašli v inzerátu.
 7. Ujistěte majitele, že máte na zaplacení kauce. A pokud chce, zašlete mu dokumenty a kontakty, které potvrdí, že máte stálou práci, dobré vztahy s předchozím pronajímatelem bytu a jste bez dluhů.

Když k těmto sedmi bodům přidáte zdvořilost a dáte si pozor na chyby v textu, majitele utvrdíte, že vám na prvním dojmu opravdu záleží. „I když z prvních odpovědí nepoznáte osobnost člověka, všímáte si jeho snahy, ať už jde o oslovení celým jménem, nebo o dodržování gramatiky,“ doplňuje majitel bytu v Kopřivnici.

Platí také, že s upřímností nejdál dojdete, což potvrzuje i příběh majitele Romana. „Ozvala se nám mezi prvními zájemci paní, která projevila o byt vážný zájem. Narovinu nám vysvětlila, že je rozvedená, má dvě děti, a že část nájmu pokryje příspěvkem od státu. Vůbec nám pak nevadilo, že si chce v našem bytě zařídit trvalé bydliště. A i přesto, že na nájem zažádala o příspěvek, nesmlouvala s námi o výši nájmu či o kauci. Její férový přístup byl mnohem příjemnější, než kdyby se nám situaci snažila zatajit.“

I když část nájmu pokryjete příspěvkem od státu nebo splácíte dluh, buďte k pronajímateli otevření a ujistěte ho, z jakých příjmů mu od vás nájem pravidelně dorazí na účet.

Připravte se, že si vás majitel bytu proklepne

 

Máte za sebou první kolo odpovědí a čekáte, jestli má zájem i druhá strana. Jak ale majitel zjistí, že prohlídka bytu s vámi nebude ztráta času? Ujistěte jej, že:

 • jste spolehliví,
 • mluvte narovinu o tom, jak budete o jeho byt pečovat
 • a odkud získáte finance, abyste zaplatili včas nájem.

„Když s lidmi každý den uzavíráte úvěry a hypotéky na jejich bonitu si dáváte pozor. A stejně to mám při hledání nájemce do svého bytu,“ objasňuje svou pracovní deformaci finanční poradce Lukáš.

Ušetřete čas pronajímateli a předvídejte, že zapátrá po vašich potenciálních dluzích. Pro druhé kolo odpovědí si připravte:

 • potvrzení, že nemáte záznam v centrální evidenci exekucí,
 • výpis z trestního rejstříku, který vyřídíte v Czech Pointu,
 • pokud podnikáte, odkaz na vaši firmu v obchodním rejstříku a na portálu justice.cz,
 • potvrzení, že nemáte dluh u zdravotní pojišťovny,
 • kopii vašeho občanského průkazu, odkud si majitel potvrdí vaši identitu a trvalé bydliště,
 • kopii pracovní smlouvy, která potvrdí, že máte pravidelné a dostatečné příjmy sjednané na dobu neurčitou,
 • kontakt na předchozího pronajímatele, kterého na zavolání připravíte
 • a uklidnění, že složení kauce pro vás nebude problém.

Pamatujte, že každý pronajímatel jedná a nastavuje své požadavky podle předchozích zkušeností. Někomu bude stačit kopie pracovní smlouvy a dobré slovo, někdo si dokonce nechá představit domácí mazlíčky. „Jasně jsem v inzerátu zmínil, že v bytě chci člověka se stálým příjmem, nejlépe na dlouhodobý pronájem. Nastavil jsem vysokou kauci – dvojnásobek měsíčního nájmu a nesmlouval jsem s nikým, jestli na ni má nebo ne. To byl jeden z přísnějších požadavků, který měl odradit extrémně nezodpovědné a zadlužené lidi. Také jsem nepreferoval zvířata, ale u menších plemen psů a koček jsem zájemce hned neodmítal a nechal je, aby mi zvířata ukázali,“ objasňuje své požadavky na nájemce Lukáš.

Zvířata pronajímateli nezatajujte. Raději mu ukažte, že je vaše kočka dobře vychovaná a že pro ni máte dostatek vybavení a vyžití, na kterém se místo nábytku vyřádí.

Nechte se bytem provést a nesmlouvejte

 

Pokud dojde až na prohlídku, přijďte na ni včas. Ukážete, že vám na bytu záleží a že si ceníte času majitele.

Lidé se na prohlídce často ptají na konkrétní závady a stav bytu. Což je správně, ale nečekejte, že v odpovědi vám majitel nabídne renovaci půlky bytu, protože se vám nelíbí obklad v koupelně.

Majitele většinou potěší, když zájemce nahlas uvažuje, jak by místnosti zvelebil výmalbou či jiným záměrem. Naopak negativní a rýpavé poznámky pronajímatele odrazují.

Na prohlídce už mají obě strany většinou jasno ve výši kauce, ceně nájemného i energií. Nezkoušejte proto smlouvat o jejich snížení třeba na základě staré výmalby. Majitelé si dopředu výdaje bytu propočítávají. Dohadováním o ceně těsně před podpisem smlouvy je o sobě jako bezproblémovém nájemci neutvrdíte.

 

Nakonec rozhoduje povaha a morální hodnoty

 

Po celou dobu, kdy si hledáte nové bydlení, buďte k zastižení na telefonu i na mailu. Pokud chodíte včas na schůzky a reagujete na dotazy rychle a bez vytáček, máte z poloviny vyhráno.

Pro mnoho majitelů je svěření vlastního bytu do cizích rukou totiž otázka cti a společných hodnot. Nedívají se ani tak na to, jestli jezdíte v luxusním autě a uhradíte nájem z platu seniorního manažera, ale spíš, jestli jste pořádní, chodíte na schůzky upravení a chováte se přirozeně a slušně.

„Při prvním kontaktu je důležité, jak se zájemce představí, při každém dalším setkání si všímám stisku ruky, jak je upravený a dokonce se zaměřuji i na vůni. Hledám vše, co by mi naznačilo, že ve svém výběru nešlápnu vedle. V poslední fázi to rozhodne jeho povaha, musíme si prostě sednout,“ dodává Roman.