„Dnes je hlavním úkolem včelaře, aby včelstvo přežilo,“ říká včelař Milan Čaloun

„Dnes je hlavním úkolem včelaře, aby včelstvo přežilo,“ říká včelař Milan Čaloun

28. 9. 2022
6 min. čtení
Mýma očima

Včely si oblíbil až poté, co se přestěhoval na vesnici. Předtím se Milan Čaloun dvacet let věnoval práci za počítačem. Z hobby včelaře se stal profesionálem, dnes je známý jako Vášnivý včelař a vyhrává soutěže o nejlepší med. Čtěte, co radí začínajícím včelařům. Proč se nejdřív ponořit do teorie, kolik včelstev si do začátku obstarat a kolik si připravit peněz.

Mezi hobby a profesionálním včelařem je rozdíl

Profesionální včelař má minimálně 150 včelstev, tedy úlů s královnou a včelami dělnicemi, a práci se věnuje po celý rok.

 

„Sezona, kdy jsem u včel denně, začíná v březnu a končí medobraními v červnu a červenci. Včely se následně krmí na zimu, preventivně léčí a zazimovávají. Náročné období je však i podzim, kdy plním tisíce skleniček medem a pak je prodávám. Zimu trávím v truhlářské dílně, vyrábím úly a ještě k tomu vedu vlastní e-shop,“ vysvětluje včelař, co všechno práce profesionálního včelaře obnáší. 

 

Nováček začíná ideálně se čtyřmi včelstvy, které časem a s nabitými zkušenostmi rozšiřuje. Dokud nemá přes dvacet včelstev, nejde o časově náročnou práci, včelám se stačí věnovat o víkendu. Než se člověk do včelaření pustí, musí se pořádně připravit.

Rada pro začátečníky: začněte s teorií

Když se Milana Čalouna lidé ptají, od čeho se při včelaření odpíchnout, má pro ně dvě základní rady:

 

  1. Studium teorie.
  2. Praxe u včelaře.

„Přes zimu se ponořte do studia teorie, ať znáte základní pojmy. Třeba co je plod, vajíčko nebo larva. Načtěte si knížky a až budete mít nastudováno, přijďte na jaře za zkušeným včelařem a ideálně s ním projděte celou sezonu,“ vysvětluje předpoklady k úspěchu.

Milan Čaloun prodává med, píše o včelaření na svém webu a je aktivní na Facebooku i Instagramu.

Při výběru včelaře, od kterého se budete učit, je důležité, aby držel krok s vývojem včelařské zootechniky. Včelař zdůrazňuje, že zatímco před dvaceti lety šlo včelaření samo od sebe, dnes je jeho hlavním úkolem udržet včely naživu. Včely čelí parazitům přenášejícím nespočet viróz, přičemž následky se často projeví až s odstupem měsíců, včelař s tím musí umět pracovat. Úhyny včelstev způsobuje i intenzivní zemědělství a nebezpečné herbicidy.

Na jaře pořídíte vyzimovaná včelstva

Než se pustíte do včelaření, ověřte si, jestli nemáte alergii na včelí jed. Včelaření s alergií je sice možné, avšak velmi nepohodlné pro řadu ochranných pomůcek. Včelař říká, že lidské tělo si po hromadě žihadel na jed zvykne a již nereaguje otoky. Pro alergiky to však v žádném případě neplatí – i jediné žihadlo je může ohrozit na životě. „Já teď u včel chodím už jen v tričku a kraťasech, píchnutí mě bolí, ale do deseti vteřin o něm nevím.“ Alergii otestujte pod dohledem zdravotníka, zkušeného včelaře nebo jiného odborníka, který rozezná alergický šok a dokáže poskytnout odbornou pomoc.

 

Včely běžně získáte dvěma způsoby: 
 

 

  • buď si pořídíte oddělky
  • nebo vyzimovaná včelstva

 

Oddělky jsou rozchovaná včelstva, která se prodávají v červnu – získáte je od včelařů na konci sezony a musíte je správně zazimovat. „Spousta začátečníků si pořídí oddělky a natěšeni na jarní sezonu zjistí, že včely nepřežily. Oblíbená jsou proto vyzimovaná včelstva, která včelaři připraví a prodávají na jaře před sezonou,“ vysvětluje.

Pro začátečníky je ideální začít se čtyřmi včelstvy a včely časem rozšiřovat. Foto: Aleš Motejl

Včelí úly se nesmí přehřát

Úly patří na místo, kde na ně nebude celý den pražit slunce a kde včely nebudou obtěžovat okolí, třeba sousedy. Protože je mohou včely pěkně potrápit, včelař radí, ať se sousedy nový koníček proberete. Spory totiž někdy nezachrání ani deset skleniček medu.

 

„Doporučuji se předem zeptat sousedů, jaký mají k chování včel postoj. Včely si lidí jinak všímají v květnu, červnu i srpnu. Jeden měsíc víc, jiný zase míň, a to může někomu činit obtíže.“

 

Včelám svědčí, když na úly dopoledne svítí slunce a odpoledne jsou již ve stínu. Včely udržují uvnitř teplotu okolo 35 °C. Když je horko, musí včely vlastními křidélky úly ventilovat, což je zbytečně zatěžuje.

 

Pokud neumístíte úly do přírody, ale doma na zahradu, pohlídejte, aby:

 

  • byly úly vzdálené od vchodu do domu,
  • včely neměly letovou dráhu přes zahradu sousedů,
  • nestály vedle trampolíny nebo dětského hřiště,
  • na zahradě nechyběly květiny a stromy, které zabezpečují včelám pastvu.

 

Přečtěte si tipy, na co nezapomenout, když pořizujete chatu za městem >>

Při výběru úlu nepodceňte rámkovou míru

Včelí úl slouží k chovu jednoho včelstva a skládá se mimo dna a strůpku z nástavků a rámků s plástvemi, do kterých včely ukládají svůj med. Rozměry rámků se liší, každý má jiné preference. „Volba rámkové míry na začátku včelaření může ovlivnit, jestli vás bude koníček bavit,“ upozorňuje včelař. S rámky a celými nástavky manipulujete hlavně při medobraní, když v průběhu sezony získáváte med. 

 

Ačkoliv je v Česku nejrozšířenější Adamcova rámková míra 39x24 centimetrů, manipulace s nimi je náročná. Nástavek plný medu váží klidně i 35 kilogramů. A pokud v jeden den pracujete s více nástavky, je to dřina.

 

Milan Čaloun preferuje americký systém ⅔ Langstroth, který má menší rozměr rámku a váha jednoho nástavku s medem tak nepřesáhne 20 kilogramů. 

Volba rámkové míry mnohdy ovlivní, jestli člověka včelaření baví. Foto: Aleš Motejl

Na kolik vás včelaření vyjde

Na jeden úl bez včel si připravte tři až čtyři tisíce. S prvotním nákupem oddělků a vším potřebným vybavením od tzv. kuřáku až po základní medomet vás čtyři začátečnická včelstva vyjdou klidně na 40 tisíc korun

 

Ušetřit můžete tím, že včelstva v podobě oddělku či roje získáte od včelaře, kterému ze začátku pomáháte. Začátečníci se často snaží sehnat použité vybavení v bazaru, to ale Milan Čaloun zejména u úlů nedoporučuje. „S nákupem použitých úlů si můžete zavléct hned na počátku včelaření vážné včelí onemocnění, např. mor včelího plodu. O svá včelstva můžete přijít velmi brzy potom, co jste začali, a ohrozíte tím i všechny včelaře z okolí.“

 

Čtyři až deset začátečnických včelstev je práce na pár hodin týdně, mimo sezonu téměř žádná. „Mám kamaráda, který žije v Praze a na chalupě na Vysočině chová pár desítek včelstev a zvládá to. Přijede v pátek večer a odjíždí v neděli večer,“ vysvětluje včelař. „Někdy je ale nutné udělat věci ve správnou chvíli a včelám se přizpůsobit.“