Máte doma málo světla? Nainstalujte světlovod, jde o vhodné řešení pokud rekonstruujete bydlení

Máte doma málo světla? Nainstalujte světlovod, jde o vhodné řešení pokud rekonstruujete bydlení

16. 5. 2023
6 min. čtení
Inspirace

Pořídili jste starší domek a zjistili, že máte doma celý den tmu? Tmavé místnosti bez oken oživí světlovod. Zařízení se běžně instaluje na střechu a vede dovnitř světlo – okna tak nejsou potřeba. Čtěte, z jakých částí se světlovod skládá, na co dát při výběru pozor a na kolik vás montáž systému vyjde.

 

Zařízení, se kterým projasníte místnost

Světlovod si představte jako systém, který dovnitř přivádí přirozené denní světlo a rozjasní místnosti, kde chybí okna. Obvykle jde o tmavé chodby, šatny, koupelny nebo třeba podkroví, kde je instalace oken kvůli trámům obtížná.

 

Zařízení funguje na tomto principu: na střechu nainstalujete kopuli, která skrze soustavu odrazných tubusů dostane světlo až k vám domů. Systém specialista na světlovody nastavuje podle potřeb světelné náročnosti místnosti a vždy na míru – výběr s ním konzultujte.

 

Pokud to zjednodušíme, střešní světlovod má tři části:

  1. Střešní kopuli, která „loví“ denní světlo.
  2. Tubus, který vede světlo dovnitř.
  3. Difuzér. Světlo rozptýlí po místnosti a nahradí tak denní světlo z oken.

 

Pouštíte se do rekonstrukce satelitního bydlení? Čtěte, kde vzít finance a jak ukočírovat řemeslníky. >>

 

Proč světlovod?

Světlovod přivede domů více přirozeného světla. Vysvětlujeme hlavní výhody.

  1. Více přirozeného světla. Jeho dostatek je důležitý pro fyzickou i mentální pohodu.
  2. Ušetříte energii. Se světlovodem nemusíte v místnosti uměle svítit a provoz systému nevyžaduje žádné provozní náklady ani údržbu. Do interiéru navíc přivede o dost více světla než klasická žárovka.
  3. Šetříte životní prostředí. Jde o příklad ekologického osvětlení, který při provozu nijak nezatěžuje okolní prostředí. Na úsporné světlovody navíc využijete i dotaci Nová zelená úsporám.

Pokud se do podkroví nehodí střešní okna, zkuste světlovod.

Střešní kopule ideálně ze skla

Na střechu umístí řemeslníci prosklenou část, která „chytá“ světlo a posílá ho dovnitř světlovodu. Kulatá část kopule buď vyčnívá ze střechy, anebo si ji klidně spletete s oknem – podle potřeb střechy může mít i ploché zasklení. To ale přivádí méně světla. Elegantní kopule navíc funguje i jako designový prvek, který ozvláštní střechu.

 

K výrobě kopule světlovodu se obvykle využívá sklo nebo plast. Materiál musí mít co největší propustnost světla, odolat i nepříznivému počasí a mít samočisticí schopnost. Životnost je pak klidně až 50 let.

 

Ačkoliv jsou plastové střešní světlovody levnější, materiál není tolik kvalitní, časem může zežloutnout, a propouštět tak méně světla. Sklo je naopak ideální – konkrétně sodnodraselné optické sklo či křišťál. Sklo má delší životnost, neměnnou světelnou propustnost, samočisticí schopnost, nepůsobí na něj UV záření a je odolné proti poškrábání.

 

Světlovod se montuje na střechu i do stěny

Světlovody se kvůli dostatečnému přívodu světla montují na jižní stranu střechy. Pokud je to možné, ideální umístění je na severní straně k hřebeni střechy. Možná je i instalace světlovodu do stěny.

 

Potřebujete osvětlit schodiště, garáž a jiné hůř přístupné prostory? Poradíme. >>

 

Tubus světlovodu vede světlo dovnitř

Vedle kopule zahrnuje systém světlovodu také tubus, a to:

  1. pevný tubus, který vypadá jako lesklé potrubí nebo
  2. ohebný tubus, který připomíná tzv. flexi potrubí (používá se třeba pro připojení odtahu digestoře).

Světlovod tvoří tři základní části. Kopule, tubus a difuzér v místnosti.

Vnitřní stěny tubusů se vyrábí z materiálu s vysokou odrazivostí, a díky lomu světla vedou denní světlo až do poslední části světlovodu. Vhodné je volit tubusy bez nalepené odrazivé plochy – kolísá v nich totiž teplota i vlhkost, odrazivá fólie se časem začne odlepovat a do interiéru pak proudí méně světla.

 

Tubusy mohou být různě dlouhé, nejdelší jsou až 6 metrů. Nicméně platí, že čím delší tubus, tím méně světla dovnitř „protáhne“.

 

Difuzér dostane světlo do místnosti

Poslední část, ze které se světlovod skládá. Úkolem difuzéru je rovnoměrně rozptylovat přiváděné světlo do místnosti a projasňovat interiér.

 

Součástí světlovodu jsou i doplňky, jako je stmívač nebo přídavné osvětlení uvnitř tubusu. Se stmívačem můžete světlovod „vypnout“, třeba když jdete spát. Světlovod můžete také doplnit o kombinované osvětlení, rozsvítíte s ním, i když už je venku tma.

 

Všechno, co potřebujete vědět o zelené střeše, kterou vám zčásti pokryje i dotace. >>

 

Montáž světlovodu a cena

Pořízení jednohoho střešního světlovodu včetně instalace se pohybuje mezi 20 až 40 tisíci korunami. Cena se odvíjí od délky a průměru tubusu a také podle kvality materiálu. Samotná montáž, ke které potřebujete odborníka, vyjde i na 10 tisíc korun.

 

S odborníky na světlovody konzultujte výběr světlovodu už od začátku. Poradí, jaký typ světlovodu se k vám domů hodí, a navrhnou řešení na míru.

 

Ať rekonstrukce odsýpá

Pokud se pouštíte do rekonstrukce bydlení a trápí vás nedostatek přirozeného světla, světlovod je příjemným řešením. Využijte náš Rychloúvěr, ať máte rekonstrukci rychle hotovou. Na účet dostanete až 1 mil. korun bez zajištění.