Koupání bez chemie a ozdoba zahrady po celý rok: koupací jezírko místo bazénu

Koupání bez chemie a ozdoba zahrady po celý rok: koupací jezírko místo bazénu

5. 5. 2023
6 min. čtení
Inspirace

Pořádné koupací jezírko či biobazén vás vyjde na statisíce, ale je to investice na celý život. Získáte skvělé koupání a zahradu doplníte kouskem divoké přírody. Přečtěte si, co promyslet, než se do stavby jezírka pustíte.

 

Pro začátek ujasnění – zahradní jezírka seženete v několika variantách. O těch malých, okrasných dnes řeč nebude.

Budeme se věnovat koupacím jezírkům a biobazénům, které představují alternativu venkovních bazénů. V těchto jezírkách se nechovají ryby, protože vylučují do vody a tím snižují kvalitu vody.

 

Koupací jezírko vs. zapuštěný bazén

 

Pokud přemýšlíte, zda se koupací jezírko hodí do vaší zahrady, zvažte, jestli vás potěší větší množství zvířat i rostlin. Koupací jezírko totiž zabydlí, ať chcete, nebo ne.
Základní výhody a nevýhody koupacího jezírka oproti bazénu jsou tyto:

 

Výhody koupacího jezírka / biobazénu:

 

 • Jezírko na zahradě působí přirozeněji, než nadzemní plastový bazén.
 • V zimě se voda nevypouští, takže se v něm můžete třeba otužovat a vypadá dobře celý rok.
 • Součástí je obvykle mělčí okrajová část, která je vhodná i pro koupání dětí.
 • Nemusíte do něj „sypat chemii,“ abyste se mohli vykoupat.
 • Užijete si pohled na živočichy, kteří jezírko navštěvují.


Nevýhody koupacího jezírka / biobazénu:

 

 • Musíte se připravit na společnost brouků potápníků nebo žab. Jezírko se okamžitě stane domovem nebo zastávkou pro řadu živočichů od užovek, přes včely a ptáky až po netopýry lovící kořist nad hladinou.
 • S tím souvisí i kvalita vody v jezírku – neočekávejte, že voda bude průzračná a zcela bez řas. V přírodních bazénech se průzračná voda neudrží po celý rok. Obvykle stěny jezírka pokryje kluzký mikrobiální film, který ale neohrožuje zdraví.
 • Oproti bazénu vás čeká péče o rostliny v regenerační části jezírka.
 • Pořízení jezírka je finančně nákladné.

V koupacím jezírku si můžete zaplavat po celý rok. Zdroj: arbo.design

„Koupací jezírka a biobazény jsou pro lidi, kteří se chtějí koupat ve zdravé vodě, pozvat přírodu do zahrady a celoročně si užívat pohled na vodní hladinu. Myslím si, že těchto lidí bude přibývat,“ říká zahradní architekt Vít Ondráček z ateliéru arbo.design.

 

Základní terminologie: Koupací jezírko, nebo biobazén?

 

Dle způsobu čištění rozlišujeme koupací jezírko a přírodní bazén (biobazén).

 

Koupací jezírko je vodní nádrž se stojatou vodou, v níž vodu čistí plankton, rostliny a sedimentace. Jezírko se podobá rybníku, nepotřebuje tedy moc technologií a obejde se bez přívodu elektřiny. 

Koupací jezírko se skládá ze dvou základních částí: regenerační a koupací. Koupací část je plocha určená ke koupání a vstupu do vody. „Regenerační zóna v koupacích jezírkách zpravidla lemuje okraje nádrže. Neslouží ke koupání a je osázena rostlinami, které vytváří příznivé podmínky pro život planktonu a pomáhají tak udržovat biologickou rovnováhu v nádrži,“ vysvětluje Vít Ondráček.

 

Přírodní bazén neboli biobazén může mít přirozený tvar jezírka nebo vypadat jako klasický bazén. Jedná se vlastně o ekvivalent chlorového bazénu, který není čištěný chemicky, ale biologicky, a nemusí v něm nutně být rostliny. Voda v biobazénu bývá čistější než u koupacího jezírka.

Přírodní bazén umožňuje vytvořit mělké brouzdaliště pro děti i okrajovou část osázenou rostlinami. Zdroj: arbo.design

Kam umístit koupací jezírko

 

Kvůli zpravidla rozsáhlé pobřežní části bývá koupací jezírko větší než klasický bazén, takže pro jeho stavbu potřebujete i větší plochu. Například jezírko o rozměrech 3×6 metrů vám zabere alespoň 50 m² plochy zahrady.

Aby voda zůstávala dostatečně čistá a kvalitní, je dobré umístit jezírko částečně do stínu. Pokud ho založíte v blízkosti stromů, počítejte s častějším čištěním hladiny i dna jezírka od spadaného listí. Jezírko může být i ve svahu, radši se ale poraďte se specialistou, třeba se statikem.

 

Tip: Při umístění jezírka se řiďte principem, že do něj při vydatných deštích nesmí natéct voda z okolí.


Jak probíhá stavba jezírka

 

Aby koupací jezírko fungovalo, je třeba určitý objem vody a hloubka (zpravidla 2 m), která zajistí tepelnou stabilitu vody. A také díky takové hloubce nerozvíříte při koupání usazeniny na dně jezírka. Proto doporučujeme oslovit odborníky – zahradní architekty, kteří mají se stavbou jezírek zkušenosti, případně členské firmy Asociace biobazénů a jezírek. Pokud se pro jezírko rozhodnete, čeká vás velký objem zemních prací, které ručně zvládnete jen obtížně.
 

 1. Než se pustíte do stavby

Ještě před samotným zahájením stavby jezírka proberte s odborníkem zhotovení technologie a filtrace nádrže. Ujasněte si jaké bude mít filtrace parametry, kde bude umístěna a jaké jsou nároky na prostupy přes konstrukce a nutné inženýrské sítě.

 

 1. Výkopové práce

Stavba jezírka začíná vykopáním koupací části obvykle rypadlem a odvozem vykopaného materiálu. Pak přichází fáze zdění. Koupací část se od zbytku nádrže odděluje zpravidla železobetonovou konstrukcí, zhotovenou například technologií ztraceného bednění. Na místě výkopu jezírka se někdy nachází spodní voda. V takovém případě vám odborník navrhne drenáž, která zamezí poškození jezírka.

 

Zjistěte, jak nakládat se stavebním odpadem >>

 

 1. Modelování regenerační části a zaizolování fólií

„Následně se ručně domodeluje regenerační okrajová část, kam později nasázíte rostliny. Když je hotová, navazuje instalace speciální jezírkové folie z PVC nebo kaučuku,“ popisuje zahradní architekt. 

 

 1. Napuštění vody

U koupacích jezírek nepočítejte s použitím dešťové vody. Voda v jezírku totiž musí mít nízkou hladinu fosforu, jinak hrozí přemnožení řasy a narušení ekosystému jezírka. Proto si nechte ještě před stavbou udělat rozbor vody a pro první napuštění i dopouštění používejte jen ověřenou vodu. V letní sezóně se z jezírka odpaří až stovky litrů denně, takže je třeba mít dostatečný zdroj kvalitní vody.

 

Pokud dostatečný zdroj kvalitní vody nemáte, můžete k prvnímu napuštění použít dovezenou vodu z vodáren. K dalšímu dopouštění se obvykle používá voda ze studny, vrtu nebo vodovodu.

 

 1. Osázení jezírka rostlinami

Úplně nakonec, během napouštění vody do jezírka, se sázejí rostliny v regenerační zóně.

Sázení rostlin v regenerační části koupacího jezírka. Zdroj: arbo.design

Jak je to s vodopády a potůčky?

 

„Při promýšlení ozdobných prvků, jako jsou vodopády nebo kaskády, doporučuji zamyslet se nad celkovou koncepcí zahrady. Poraďte se se zahradním architektem, jak vodopád zakomponovat, aby nevypadal jako kamenná mohyla uprostřed rovné zahrady. Prvky jako vodopád, potůček nebo fontánka jsou náročnější na spotřebu vody i energie – vyžadují vlastní čerpadlo o dostatečném výkonu, které dorovná výškový rozdíl mezi hladinami,“ říká Vít Ondráček.

 

Sklízení angreštu, nebo pohoda u vody? Architekt radí, jak přemýšlet nad zahradou >>

 

Údržba koupacího jezírka

 

Jezírko vyžaduje pravidelnou údržbu na denní i týdenní bázi, dle ročního období. Na co se připravit?

 

 • Denně: čištění skimmeru. To je zařízení, které nasaje spadané listí a další nečistoty z hladiny jezírka a odvede je do filtrace.
 • Týdně: odstranění odumřelých částí rostlin a odsávání nečistot ze dna jezírkovým vysavačem, který nečistoty odvede mimo jezírko do zahrady či do kanalizace.
 • Jednou za 2–8 týdnů: čištění filtrace.
 • V letní sezóně doplňujte častěji odpařenou vodu, aby nedošlo k narušení ekosystému jezírka.
 • Začátkem jara vás čeká řez rostlin v břehové části.
 • Koncem léta řez rostlin ponořených v jezírku.

 

Kolik stojí koupací jezírko?

 

 • Přírodní bazén na klíč (tedy včetně plánování, výstavby a zapojení odborníků) vychází zhruba na 20 000 Kč/m² hladinové plochy.
 • Koupací jezírko na klíč se pohybuje kolem 5–10 000 Kč/m² hladinové plochy.
   

Dobrou zprávou je, že jakmile dáte dohromady potřebné finance a seženete zhotovitele, můžete se v jezírku koupat už za pár týdnů.

 

Pokud se chcete pustit do stavby koupacího jezírka nebo biobazénu, pomůžeme vám s financováním. Stavte se na poradenské místo Modré pyramidy nebo zvažte náš Rychloúvěr.