Jak na domácí chov slepic? Začněte v malém a dbejte na čistotu, radí Markéta Nováková

Jak na domácí chov slepic? Začněte v malém a dbejte na čistotu, radí Markéta Nováková

2. 9. 2023
6 min. čtení
Inspirace

Rádi byste měli domácí vajíčka vždycky po ruce a přemýšlíte o chovu vlastních slepic? Není to nic složitého – začít můžete klidně i na malé zahrádce satelitního domku. Jak na to a bez čeho se neobejdete, nám prozradila členka iniciativy Slepice v nouzi, Markéta Nováková.

 

Základní péče o slepice

Pravidlo číslo jedna zní: slepice si vždy pořizujte v množném čísle: „Pokud chcete chovat slepice, nezapomeňte, že jde o společenská zvířata, která potřebují být v hejnu. Pořiďte si alespoň 3 až 5,“ říká Markéta Nováková z iniciativy Slepice v nouzi.

Promyslete také, jestli najdete čas na každodenní péči, musíte totiž:

  • slepice ráno vypustit do výběhu a večer je zase zavřít, aby je nezakousla liška nebo třeba kuna,
  • doplňovat krmení a vodu
  • a sbírat vajíčka.

Každodenní péče vám zabere maximálně hodinu denně.

Minimálně jednou měsíčně (ideálně každý týden) byste z kurníku měli vykydat slepičí trus a vyměnit podestýlku. Čím čistší kurník, tím menší pravděpodobnost, že se v něm budou šířit paraziti.

 

Co ještě promyslet, než si slepice pořídíte

 

Soužití s dalšími zvířaty

Pokud už chováte jiná zvířata, není to problém – slepice dobře vyjdou s kočkami, dalšími ptáky (např. perličkami) nebo kozami. Potíže může přinést jedině soužití se psem – připravte se na to, že ho budete muset naučit, aby slepice nelovil. Nebo alespoň slepicím zajistit bezpečný výběh, kam se pes nedostane. Nicméně záleží na konkrétním psovi, někteří nemají lovecký pud tak silný a slepice nechají na pokoji.

Výběh pro slepice

Ať už slepicím nachystáte samostatný výběh nebo budou běhat po zahradě, počítejte, že každá potřebuje alespoň 4m2 prostoru.

Pokud je vypustíte na zahradu, připravte se, že na ní budou hrabat, je to jejich přirozenost. Květiny a keře, kterým slepice rozhrabou kořeny, mohou uschnout – proto je doporučujeme oplotit (nebo alespoň ty pro vás nejcennější).

Stejně tak se připravte na slepičí trus – pokud máte na zahradě pískoviště pro děti nebo zahradní nábytek, budete je muset přikrýt nebo pravidelně čistit.

Zjistěte také, jak vybrat na zahradu ten správný gril. >>

 

Kdo se o slepice postará, až pojedete na dovolenou?

Pokud se chystáte na chalupu nebo na týden k moři, zajistěte, že slepice mají co jíst a dostanou se večer z výběhu bezpečně do kurníku. Sice si už dnes můžete koupit dvířka od kurníku, která se večer automaticky samy zavřou, spoléhat jen na ně Markéta Nováková nedoporučuje: „Slepice bych úplně bez dozoru nenechala. Poproste souseda nebo známé, ať zkontrolují, že jsou slepice v pořádku.“

Ověřte také, co o chovu zvířat ve vaší obci říkají obecní vyhlášky. Markéta doporučuje vždy probrat se sousedy, jestli jim každodenní kvokání za plotem nebude vadit: „Nejvíce sousedských sporů způsobují kohouti, jsou hodně hlasití. Často také slýchám, že slepice budou smrdět. Jenže to není úplně pravda – pokud udržujete kurník a tedy i slepice v čistotě a dobře se o ně staráte, není důvod, aby páchly.“

 

Kvalitní kurník udrží slepice zdravé a v teple

Pro vaše slepičí hejno budete potřebovat kvalitní kurník. Ten si můžete sami vyrobit, koupit nebo požádat šikovného truhláře, aby vám ho udělal na míru. Každopádně nepodceňte kvalitní materiál, místo tenké překližky vsaďte na masivní dřevo. „Pořád vídám nekvalitní kurníky, které si lidé kupují v hobbymarketech. Sice vypadají roztomile a jsou levné, ale lidé nám pak hlásí, že se jim po jedné sezoně rozsypaly,“ vysvětluje Markéta.

U kurníku je rozhodující velikost – nesmí být moc malý a zároveň ani příliš velký, aby si ho slepice v zimě zvládly vlastním teplem vyhřát.

Raději se sousedy předem proberte, jestli jim slepice nebudou vadit  – zejména pokud si pořizujete i kohouta. Zdroj: Slepice v nouzi

Jaké jsou základní parametry kurníku?

  • na 1m² byste měli mít maximálně 6 slepic,
  • v kurníku musí být hřady (lišty, na kterých slepice spí) o délce 20–25 cm na 1 slepici,
  • slepice potřebují boudičku o hraně 35 cm a výšce max. 45 cm, která bude sloužit jako snáškové hnízdo. Platí, že snášková hnízda musí být vždy níž, než hřady.
  • Počítejte také s větracími otvory a s odsazením kurníku od země, abyste ho ochránili proti vlhkosti.

Kvalitní kurník je rozhodující pro pohodu slepic a jejich zdraví – doporučujeme dát si na výběru záležet, ať se vyhnete potenciálním problémům, jako je zamoření kurníku parazity nebo přílišná vlhkost.

 

Čištění a krmení

Kurník musíte pravidelně čistit, abyste svoje mikrohejno udrželi zdravé. Nejvíc trusu najdete pod hřady. Alespoň jednou měsíčně, ideálně však každý týdně, vyházejte trus lopatou a podestýlku doplňte. Nejčastěji se používá sláma nebo hobliny. 

Pokud slepicím krom krmení házíte i něco k snědku, třeba zeleninu nebo posekanou trávu, pravidelně tyto zbytky uklízejte, aby neplesnivěly – výborně vám k tomu poslouží kompost.

A dejte si pozor na lidové pravidlo „Co nedojíš, hoď slepicím.“ Markéta Nováková vysvětluje, že: „základem krmení by měla být krmná směs nebo šrot, bez obav jim můžete házet slupky od zeleniny, plevel ze zahrádky, saláty všeho druhu i kopřivy. Na trávení zbytků svíčkové nebo jiných solených domácích chuťovek ale slepice nejsou stavěné.“

Přečtěte si, jak na jedlou zahradu ve městě. >>

 

Na kolik vás chov slepic vyjde?

Základní vybavení jako kurník, výběh, napáječky, krmítka, dvířka, vás vyjde okolo 20 000 Kč.

Měsíčně utratíte okolo pár stovek za podestýlku a další krmení.

Podle Markéty si lidé často slepice pořizují, aby ušetřili za vajíčka, jenže ve výsledku je to zas o tolik levněji nevyjde: „Pokud slepicím poskytnete vše, co potřebují, za vejce neušetříte – místo toho investujete do kvalitního kurníku, krmení a další péče.“

Připravte se na to, že vám slepice všechno rozhrabou – oblíbené keře raději oploťte. Zdroj: Slepice v nouzi

Slepice můžete adoptovat i z velkochovu

Jednou z možností, jak začít s chovem slepic, je adopce z vajíčkového velkochovu. Život slepice ve velkochovu trvá jen asi rok, potom už nesnáší tolik vajec a je vyřazená – putuje na jatka. Proto lidem zprostředkováváme jejich adopci. Chvíli sice trvá, než se slepice z velkochovu vzpamatují, doroste jim peří a zvyknou si na život na zahrádce. Pak je ale určitě čeká hezčí část jejich života,“ popisuje Markéta. Mapu velkochovů, které můžete oslovit, najdete tady.

 

A pokud na chov slepic nemáte dostatek času a energie, zjistěte, zda je ve vašem městě komunitní kurník. Péči o slepice si v něm rozdělíte s více lidmi a přísun vajíček budete mít zajištěn.