Obecné informace o procesu poskytování spotřebitelského úvěru
Proces poskytnutí spotřebitelského úvěru začíná Vaší žádostí o poskytnutí úvěru. Žádost o úvěr můžete podat prostřednictvím zprostředkovatele. My následně posoudíme Vaši úvěruschopnost. Za tím účelem provádíme kontroly v databázích registrů, prověřujících platební morálku účastníků úvěru, jakož i jiných veřejně dostupných registrů týkajících se úvěruschopnosti účastníků; zároveň požadujeme předložení dokladů prokazujících Váš příjem (zejména potvrzení o příjmu v případě dokládání příjmů ze závislé činnosti a/nebo daňové přiznání v případě příjmů z nezávislé činnosti). Plný rozsah požadovaných dokumentů Vám bude upřesněn zprostředkovatelem při žádosti o úvěru. Předsmluvní a smluvní informace od nás obdržíte současně s návrhem úvěrové smlouvy.
Naše služby nejsou poskytovány na základě rady ve smyslu § 85 zákona č. 257/2016 Sb. Naše oprávnění k činnosti a registraci zprostředkovatele je možné ověřit na www.cnb.cz.
Účel použití spotřebitelského úvěru
Prostředky, které získáte formou úvěru od stavební spořitelny, můžete použít pouze na financování bytových potřeb, a to na území České republiky. Jde např. o výstavbu bytu či domu, o koupi bytu, domu či pozemku v souvislosti s výstavbou či koupí bytu nebo domu, o rekonstrukci bytu nebo domu, o splacení členského vkladu apod. Bytové potřeby podrobně definuje ustanovení § 6 zákona o stavebním spoření (zákon č. 96/1993 Sb. v platném znění).
Formy a podmínky zajištění spotřebitelského úvěru, pokud je vyžadováno
K zajištění úvěru můžeme požadovat zajišťovací prostředky v souladu s platnými právními předpisy, a to vždy ve formě a rozsahu pro nás přijatelných, zejména pak:
-
zřízení zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, a to vždy v případě, že se jedná o úvěr ve fázi překlenovacího úvěru;
-
zřízení zástavního práva k nemovitosti;
-
zřízení zástavního práva k pohledávce odlišné od vkladu stavebního spoření;
-
ručení třetí osoby.
Požadované zajištění bude upřesněno zprostředkovatelem před posouzením úvěru.
V případě, že budete úvěrem financovat koupi nemovité věci a kupní cena bude skládána do úschovy, doporučujeme vám využít notářskou, advokátní nebo bankovní úschovu peněžních prostředků, které zaručují náležitou ochranu složených prostředků (oddělení složených prostředků od prostředků schovatele a jejich ochrana v případě insolvence či exekuce schovatele).
Doba trvání spotřebitelského úvěru
Maximální doba trvání spotřebitelského úvěru závisí zpravidla na typu produktu. Hypoúvěr (úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti) je možné sjednat na maximální dobu 30 let od jeho poskytnutí. Rychloúvěr je možné sjednat na maximální dobu 20 let (ve specifických případech financování pořízení družstevního bydlení poté až 25 let) a úvěr ve fázi přiděleného úvěru na maximální dobu 15 let.
Typy dostupné zápůjční úrokové sazby
Zápůjční úroková sazba pro námi poskytované úvěry je sazbou pevnou platnou po dobu uvedenou ve smlouvě o úvěru (tzv. doba fixace úrokové sazby). Ve stanoveném období se sazba úvěru nemění.
Poskytujeme pouze úvěry v českých korunách.
Reprezentativní příklad celkové výše spotřebitelského úvěru, celkových nákladů spotřebitelského úvěru, celkové částky splatné spotřebitelem a roční procentní sazby nákladů, včetně informací o souvisejících nákladech s uvedením počtu a výše pravidelných měsíčních splátek naleznete na těchto stránkách u daného úvěrového produktu.