Ochraňte peníze před inflací a navyšte úspory: investice do podílových fondů

Ochraňte peníze před inflací a navyšte úspory: investice do podílových fondů

13. 3. 2022
6 min. čtení
Názorně

Investice do podílových fondů jsou tak snadné, že je zvládne i laik. Nejdříve si ujasněte, jak si finančně stojíte, a určete cíle, kterých chcete dosáhnout. Může jít o vlastní bydlení nebo peníze pro děti na studium či start do života. Až zjistíte, za jak dlouho budete peníze potřebovat, podívejte se na možnosti jejich zhodnocení. Poradili jsme se s investičním specialistou Jiřím Novákem, jak k investicím přistupovat.

Na běžném nebo spořícím účtě peníze znehodnocuje inflace

 

Ačkoliv si ukládáte peníze na běžný nebo spořicí účet a částka na účtu roste, ve skutečnosti se vaše úspory tenčí. Částka, za kterou byste si před lety zaplatili dovolenou, už vám dnes nestačí. Důvodem je inflace, kterou často nevyváží ani výnos z úroků na spořicím účtu.

„Na spořicím účtu dává smysl držet nejnutnější rezervu, řekněme 50–100 tisíc korun pro případ nečekaných výdajů. Kvůli inflaci o něco málo přijdete, ale úspory máte hned k dispozici. Další prostředky, které šetříte dlouhodobě například na důchod, už musíme před inflací ochránit. Jednou z možností je investování do podílových fondů. Výnos z investice inflaci vyváží a ještě můžete vydělat peníze navíc,“ vysvětluje Jiří Novák, investiční specialista Modré pyramidy.

Když si chcete pravidelně odkládat z výplaty a vytvářet rezervu

 

Investici do podílových fondů zvažujte podle toho, jak dlouho chcete odkládat a kolik chcete vydělat navíc. Na výběr máte z akciových neboli dynamických, dluhopisových a smíšených fondů. Liší se výnosností a mírou rizika.

„Zjednodušeně platí, že čím delší dobu investujete, tím víc můžete využít dynamičtější fondy s větším podílem akcií. Pokud chcete spořit třeba 20 let, zvažujte spíš akciové fondy, které jsou kolísavější, ale dlouhodobě přináší vyšší výnosy. Díky tomu naspoříte na penzi vyšší částku, než kdybyste nechali peníze na účtu,“ popisuje Jiří Novák.

 

Konzervativní fondy (dluhopisové) jsou méně rizikové. Zvolte je, pokud chcete peníze uložit spíš krátkodobě. „Setkávám se například s klienty, kteří zdědí 2 miliony, za 2 roky jim končí fixace hypotéky a budou ji chtít splatit. Peníze nechtějí nechat na běžném účtu a přemýšlí, kam s nimi. Zajímavější úročení na spořících účtech je často jen do určité výše vkladu a má mnohá omezení nebo podmínky. Proto krátkodobé uložení peněz do konzervativního fondu peněžního trhu může tedy vyjít o něco lépe než na spořicím účtu, ale na dlouhodobé spoření vhodné nejsou,“ upozorňuje Jiří Novák. TIP: Pro pravidelné investování jsou z nabídky Modré pyramidy oblíbené fondy CPR Global Disruptive Opportunities, Amundi Index MSCI North America nebo CPR Global Silver Age.

 

Když vám na účtě leží stovky tisíc nebo pár milionů, které teď nepotřebujete a chcete je zhodnotit

 

Část peněz se stále vyplatí uložit do stavebního spoření, kde získáte od státu podporu 2 000 korun ročně. Abyste měli na podporu nárok, musíte spořit po dobu 6 let alespoň 20 000 korun ročně, nebo uložit 120 tisíc korun jednorázově.

Přitom stále platí, že čím déle peníze nepotřebujete, tím větší může být podíl akciové složky.

Větší sumu peněz rozložte mezi více fondů, jak konzervativních, tak smíšených či dynamických. „S klientem vyplňujeme investiční dotazník, který vyhodnotí tzv. rizikový profil klienta (konzervativní, smíšený nebo dynamický). To funguje jako vodítko pro výběr fondů,“ popisuje Jiří Novák.

Pokud máte větší částku, kterou chcete dát do akcií, raději ji rozdělte na několik splátek„Celou sumu většinou nevkládáme jednorázově, ale vklad rozložíme, abychom se vyhnuli špatnému načasování. Chceme se totiž vyvarovat nákupů akcií ve chvíli, kdy budou nejdražší. Ceny se hýbou a je možné, že po pár týdnech od nákupu klesnou. Abychom nepořizovali akcie v nevhodnou chvíli, nakupujeme postupně třeba v 10 splátkách během 10 měsíců. Nákupní cena se tím zprůměruje a riziko se sníží,“ vysvětluje osvědčený postup Jiří Novák.

Pokud se rozhodnete investovat do podílových fondů s Modrou pyramidou, obraťte se na svého finančního poradce. Vyberete si investiční strategii a začnete investovat. O nic víc už se nemusíte starat. Fond má svého správce, který sleduje, jak se fondu daří, a o všem důležitém vás včas informuje finanční poradce.

Podle investičního specialisty si klienti pro ukládání větších částek oblíbili dluhopisové fondy Buy and Watch s investicí na pevnou dobu. Tento typ fondu má výhodu - prezentuje poměrně přesný odhad ročního výnosu.

„Tento fond je vhodný pro klienty, kteří nechtějí vkládat velké částky do akciových fondů, ale chtějí pokrýt inflaci. Naposledy jsme takto investovali s očekávaným výnosem 6 %. Fond hospodaří s přibližně 100 různými dluhopisy a nakoupil je na 4 roky. Je tedy konzervativnější než akciové fondy, ale nabízí podobnou výnosnost,“ upozorňuje Jiří Novák.

Před investicí do podílových fondů si rozmyslete, jak dlouho budete peníze odkládat nebo jakou částku investujete jednorázově a kolik potřebujete naspořit.

Doplňte investiční portfolio cennými papíry z odvětví, které vás zajímá

 

Modrá pyramida má nově v nabídce také tematické fondy, které investují do akcií firem s určitým zaměřením, třeba na potraviny, zlato nebo zdravotnické technologie.

Jedním z nich je například fond CPR Global Disruptive Opportunities, který získal 1. místo v soutěži Zlatá Koruna a stal se Nejlepším fondem roku 2020 a 2021. Fond investuje do akcií společností, které přináší tzv. převratné inovace v oblasti digitálních technologií, výrobních procesů (například robotizace či automatizace) nebo zdravotnictví.

„Tyto firmy přináší novinky či nové postupy, které úplně změní fungování trhu a postupně se stanou běžným standardem (například Facebook). Můžeme tedy očekávat, že růst ceny jejich akcií bude nadprůměrný a fond bude přinášet zajímavý výnos,“ upozorňuje Jiří Novák.