Zelená voda v bazénu? Co dělat, když nic nepomáhá

Zelená voda v bazénu? Co dělat, když nic nepomáhá

20. 5. 2022
6 min. čtení
Inspirace

K správné letní atmosféře patří koupání a odpočinek u vody. Nenechte si svoji pohodu pokazit špinavou nebo zelenou vodou v bazénu. Znečištění způsobuje podráždění očí, kožní onemocnění a je důležité se mu vyvarovat. Poradíme vám, jak dosáhnete průzračné a nezávadné vody s minimem úsilí, ať si ji užijete po celé léto. Navíc si při čištění užijete legraci a pokud máte děti, zapojíte i je.

Údržba bazénu po zimě

 

Před zimou všechnu vodu nutně nevypouštějte. Pokud se o ni dobře postaráte vhodnými přípravky, využijete ji i další rok. Nadzemní bazény se ale mrazem a ledem ničí, napusťte ho vždy před novou sezonou celý znovu.

 

Ještě předtím si ale najděte rovnou plochu, na kterou ho postavíte. Dobré je podložit bazén igelitem, ale ještě lépe poslouží tvrdší lino nebo speciální bazénová podložka. Ta zabrání propíchnutí povrchu bazénu, má ale i další výhody. Když bude bazén na rovné ploše a hladina dosáhne na všech stranách stejné výšky, omezíte její vylévání.

 

Jakmile bazén rozložíte, pořádně ho očistěte – postačí zahradní hadice a klasické čistící prostředky, na odolnější nečistoty použijte kartáček. 

Děti se ve vodě vyřádí a rády vám pomohou s lovením napadaného listí.

Jak na dokonale čistou vodu po celé léto

 

Ať už napustíte do bazénu jakoukoliv vodu, vždy se o ni budete muset starat. Myslete na to, že bazénová voda je znečišťována 2 způsoby – mechanicky a biologicky.

 

Spadané listí, pyl z květin a další viditelné nečistoty patří do mechanického znečištění. Vyřešíte ho s těmito praktickými vychytávkami:

 

  • Klasická síťkavylovíte s ní drobné listí a pokud máte děti, určitě vám rády pomohou.
  • Bazénový vysavač – speciální vysavače hadicí podle návodu napojíte na filtraci. Špína ze dna bazénu vám zmizí před očima. 
  • Písková filtracepři filtraci voda prochází skrz zrnka písku, která nečistoty zadrží. Filtr je ale třeba pravidelně čistit. Filtrace je finančně náročnější a vhodná pro větší bazény.
  • Krycí plachta – pokud bazén nepoužíváte každý den, zakryjte ho. Zapuštěné bazény ideálně zastřešte.

 

Biologické znečištění představují mikroorganismy v podobě bakterií a řas, ale i popadané mušky a brouci. Způsobují žlutou až zelenou barvu vody v bazénu. Zbavíte se jich vhodnou bazénovou chemií.

 

Vadí vám zápach chloru? Použijte aktivní kyslík

 

Chlor patří k nejpoužívanějším prostředkům pro úpravu vody. Je účinný a levný – jde třeba o obyčejné Savo. Postupujte ale přesně podle informací na obalu. Chlor s sebou přináší i nepříjemnosti, jako je podráždění pokožky a hlavně nepříjemný zápach. 

 

Pokud se zápachu chcete vyhnout, použijte aktivní kyslík. Do vody nasypete určené množství – to zjistíte na obalu výrobku. Voda v bazénu nebude zapáchat chlorem, účinek je ale nižší než u chloru, vodu budete muset častěji kontrolovat.

 

Čištění zelené vody vitaminem C a modrou skalicí

 

Stále oblíbenější jsou bezchlorové prostředky na čištění vody. Jedním z nich je i vitamin C (kyselina L-askorbová). Pořídíte ho v lékárně nebo drogerii. Pomáhá se zeleným zbarvením vody způsobeným železem (vitamin C zabraňuje jeho oxidaci). Jde ale o estetické čištění, pro hygienickou čistotu zvolte jinou metodu – například aktivní kyslík.

 

Další alternativou v péči o bazénovou vodu je modrá skalice. Látka známá z hodin chemie zbavuje vodu v bazénu řas. Její použití se ale příliš nedoporučuje. Při požití většího množství je totiž toxická a může způsobit zažívací potíže. Nepoužívejte ji, pokud máte malé děti, které se snadno vody nalokají. 

 

Pokud svůj nový bazén teprve vybíráte, zvažte všechny varianty a najděte ideální bazén pro vaši zahradu >>

 

V bazénu kontrolujte pH a hladinu chloru

 

I když se snažíte udržovat bazén v čistotě, kontrolujte vybrané hodnoty – základními jsou pH a hladina chloru (při použití chlorového čištění). Dokonce si můžete pořídit testovací sady, které vyjdou na pár korun a snadno je použijete.

 

U pH jsou ideální hodnoty v rozmezí 6,87,6. Pokud je pH mimo tento rozsah, upravíte hodnotu pomocí chemie, která se ve vodě rozpustí a pH vyrovná. Pokud potřebujete hodnoty zvýšit, kupte prostředek s názvem pH plus. V opačném případě si pořiďte pH minus.

 

Pokud čistíte bazén chlorem, dodržujte hodnoty chloru v rozmezí 0,3–0,6 mg/l. Pokud jsou hodnoty vyšší, snižte dávkování. 

O bazén se starejte, letní pohodu vám už nebude kazit zelená voda.

Co když na zelenou vodu v bazénu nic nepomáhá

 

Pokud vám žádný ze zmíněných prostředků nepomůže a voda v bazénu zůstane zakalená, použijte takzvané vločkování. Do bazénu se přidá speciální přípravek – vločkovač, díky kterému začnou neviditelné nečistoty tvořit větší, dobře viditelné shluky. Ty filtr odstraní nebo je jednoduše vysajete ze dna bazénu. 

 

I pokud bojujete se zakalením vločkováním, někdy se zelená barva vrátí. U malých nadzemních bazénů je to běžné. Vyhnete se tomu pořízením zapuštěného bazénu s kvalitní zabudovanou filtrací. Sníží se vám provozní náklady i čas strávený čištěním a nezbytnou péčí. 

 

Pořizovací náklady jsou ale samozřejmě vyšší než u skládacích nebo nafukovacích bazénů. Dopřejte si ho třeba s rychloúvěrem od Modré pyramidy.